بانک اطلاعاتی کودکان معلول ایجاد شود/ افزوده شدن ۱۵۰ هزار معلول درون هر سال به جمعیت کشور

به گفته خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، محمد شریعتمداری درون نخستین کنفرانس ملی کودکان دارای معلولیت، گفت: تحقق سلامت اجتماعی خواهان عزم جمعی هست و ازبرای افزایش سرمایه اجتماعی خواهان کمک دولت و سازمان‌های مردم‌نهاد هستیم.

وی ادامه داد: براساس وظیفه دینی و اعتقادی ما باید از این افراد حمایت کنیم به چه دلیل که همه افراد جامعه ازبرای بهبود و آسایش زندگی فردی و اجتماعی خود تلاش می‌کنند و ما هم بر این اعتقادیم که باید از افراد خواهان حمایت کنیم.

وزیر رفاه با اشاره به ۲ رویکرد دولت درون حمایت از اقشار آسیب‌پذیر گفت: یک تفکر وجود دارد که دولت به تنهایی نیازهای عمومی مردم را برطرف کنند و دیدگاه دیگر این هست که دولت تسهیل‌گر و تنظیم‌گر باشد و تلاش کند همه شرکای اجتماعی درون این برنامه‌ها فعالانه وارد شوند که منطقی‌ترین تمرکز همین هست.

شریعتمداری گفت: درون دولت تلاش شده با جلب مشارکت ملی و میان‌المللی درون حوزه معلولیت مشارکت بیشتری جلب شود و میزان مداخله دولت افزایش یابد. 

وی با بیان اینکه وزارت رفاه رسالتش حمایت و امتداد کمک به اقشار آسیب‌پذیر از جمله معلولان هست، گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار معلول درون بهزیستی ثبت‌نام کرده، ۲۵ هزارر معلول هرسال به جمعیت افزوده می‌شود، ۲۴۰ هزار کودک شناسایی شده که ۱۵۰ هزار نفر آنها درون مدارس استثنایی هستند و این بیانگر رسالت سنگین ما درون پیشگیری از معلولیت‌هاست. 

وزیر رفاه با بیان اینکه بدون حضور معلولان نباید تصمیم گیری شود، گفت: ما بر این وعده پافشاری می‌کنیم و تصمیمات مربوط به آنها را درون حضورشان می‌گیریم و آنها هم باید ما را همراهی کنند.

وی گفت: ناتوان ماندن معلولان تفکر غلطی هست به چه دلیل که معلولیت ناتوانی نیست و باید کاری کنیم امکانات بالقوه آنها به بالفعل تبدیل شود.

شریعتمداری بر لزوم ایجاد زیرساخت‌های قانونی تأکید کرد و گفت: قانون حمایت از حقوق کودکان و معلولان را داریم و می‌توانیم از تجربه‌های جهانی استفاده کردن کنیم.

وی با اشاره به اینکه بعضی از معلولیت‌ها درون افراد پنهان هست، گفت: بانک اطلاعاتی موجود هست ولی خواهان بانک اطلاعاتی جامع درون همه حوزه‌ها به ویژه کودکان معلول ازبرای شناسایی تمام توانمندی‌ها و نقاط قوت و ضعف آنها هستیم و باید به توانمندسازی و آموزش آنها توجه کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *