برنامه‌ریزی ازبرای ساخت ۶۰ هزار واحد مسکن مددجویان درون سال جاری/ ۱۰۰ هزار خانواده مددجو فاقد مسکن

به گفته خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، ابراهیم بازیان مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد امروز درون نشست خبری با اشاره به برنامه‌های کمیته امداد درون جهت تأمین مسکن مددجویان اظهارداشت: موضوع مسکن به عنوان یکی از نیازهای اساسی ازبرای خانواده‌ها مورد توجه هست و بیش از ۸۵ درصد ثروت ایرانیان درون موضوع ملک انتخاب می‌شود و مورد توجه هست.

وی ادامه داد: خانواده‌هایی که دچار فقر می‌شوند آسیب‌هایی می‌بینند که از حوزه اقتصادی شروع می‌شود و این موضوع ازبرای مددجویان از اهمیت بیشتری برخوردار هست ضمن اینکه تأمین مسکن با هدف جلوگیری از مخاطرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی درون صدر اولویت‌های مددرسانی قرار دارد.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد با اشاره به میزان بودجه اختصاص یافته ازبرای تأمین مسکن درون طول ۴ سال گذشته خاطرنشان کرد: بودجه کمیته امداد درون حوزه مسکن از سال ۹۴ تا۹۷ از ۲۸۳ میلیارد تومان درون سال ۹۴ به ۹۱۹ میلیارد تومان درون سال جاری رسیده هست.

بازیان افزود: امسال بیش از ۲ هزار میلیارد تومان ازبرای تأمین مسکن خانواده‌ها برنامه‌ریزی شده هست که این برابر با رشد ۳۰۰ درصدی توجه به مسکن بوده البته این میزان رشد غیر از تأمین مسکن ازبرای مناطق زلزله کرمانشاه هست.

وی با بیان اینکه درون سال جاری نزدیک به ۶۰ هزار خدمت درون حوزه مسکن مددجویان برنامه‌ریزی کرده‌ایم، گفت: ۳۰ هزار واحد مسکن مربوط به تعمیرات هست و ۳۰ هزار مسکن نیز درون حال احداث هست و این مساکن از نوع مقاوم و مستحکم  برنامه ریزی شده هست و به جرأت می‌توان گفت عملکرد کمیته امداد معطوف به تولید محصولی به عنوان مسکن مددجویی از لحاظ مناسب بودن و مقاوم بودن هست. 

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد رویکرد دوم کمیته امداد درون حوزه مسکن را توجه به مقاوم‌سازی و بافت‌سازی مساکن روستایی برشمرد و گفت: این خدمت ها درون روستاها خدمت ها مسکن درون شهرهاست به دلیل اینکه بیش از ۵۰ درصد خانواده‌های روستایی و ۵۰ درصد بافت‌های روستایی غیر مقاوم هستند ضمن اینکه با تأمین مسکن زمینه اشتغال روستایی را فراهم می‌کنیم و مشاغل خانوادگیی توسعه می‌یابد.

بازیان اضافه کرد: به ازاء هر واحد مسکن درون شهر می‌توانیم ۳ مسکن درون مناطق روستایی بسازیم ضمن اینکه با استفاده کردن از سرانه‌های بلاعوض درون چند سال گذشته مسکن مددجویان تأمین شده که بخشی از آن از مسکن مهر و با پرداخت ۵۰ درصد خرج مربوط از طریق پرداخت وام بوده هست.

وی بیان داشت: درون سال جاری وزارت مسکن و شهرسازی آن دسته از مساکن غیر متقاضی را به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی اختصاص می‌دهند که کمیته امداد تا ۵۰ هزار واحد مسکن را درون برنامه خود دارد که تاکنون ۳ هزار واحد مسکن درون حال واگذاری هست البته عمده مساکن غیر متقاضی زیر ۳۰ درصد پیشرفت درون ساخت داشته هست.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ها با دستگاه‌های مختلف درون جهت تأمین مسکن ازبرای مددجویان یادآور شد: هم‌افزایی با سپاه، بنیاد برکت، بنیاد مستضعفان و خیران از اهداف کمیته امداد درون قسمت تأمین مسکن مددجویان هست ضمن اینکه درون راستای تفاهم‌نامه با سپاه درون مرحله دوم ساخت ۱۰ هزار مسکن روستایی درون ۱۴ استان محروم شروع شده که ۲۹ درصد کار آن انجام شده و تلاش می‌کنیم تا یکسال آینده این کار انجام شود.

بازیان براساس سیاست‌های ابلاغی کمیته امداد درون برنامه ششم موظف شده‌ایم خدمت ها به مددجویان را به سمت کمک‌های بلاعوض سوق دهیم و با هدف تشویق مددجویان به تأمین مسکن موضوع اعطای وام قرض‌الحسنه را درون دستور کار قرار بدهیم که درون این نظیر ۱۵ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌کنیم و درون سال جاری ۲ هزار میلیارد ریال درون این خصوص برنامه‌ریزی شده هست.

وی از اختصاص هزار میلیارد تومان بودجه درون حوزه مسکن درون کمیته امداد درون سال جاری خبرداد و گفت: ۴۴ درصد این بودجه تحقق یافته و ازبرای ۶۰ هزار واحد مسکن برنامه‌ریزی شده که ۶۱ درصد این مساکن تحویل داده شده هست.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد با اشاره به تأمین مسکن زلزله زدگان کرمانشاه یادآور شد: برنامه یکساله تهیه کردیم و نزدیک به ۱۰ هزار مورد مسکن آسیب دیده شناسایی شد که از این تعداد ۶ هزار واحد تحویل داده شده و مابقی نیز درون حال ساخت هست که درون مجموع ۹۲ درصد از کل برنامه تأمین مسکن یادشده عملیاتی شده هست.

بازیان متذکر شد: از ۱۰ هزار مسکن شناسایی شده درون زلزله کرمانشاه ۴ هزار و ۷۰۰ مورد مربوط به روستاها بوده که از این تعداد ۳ هزار واحد مسکن روستایی و شهری تکمیل و تحویل داده شده و بقیه مساکن نیز تا ۱۵ اسفند تکمیل می شود ضمن اینکه درون تأمین مساکن تخریبی از تسهیلات بانکی، کمک‌های بلاعوض و کمک مکمل کمیته امداد به ازای ۱۲ میلیون تومان کمک به مساکن روستایی و ۱۵ میلیون تومان مساکن شهری اختصاص یافته هست.

وی با بیان اینکه امروز ۳۰ درصد از صدقات، زکات و کمک‌های مردم به کمیته امداد به موضوع تأمین مالی مسکن مددجویان اختصاص پیدا می‌کند، تصریح کرد: کمک‌های بلاعوض کمیته امداد درون حوزه مسکن ۵۰ درصد افزایش یافته هست.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد درون جواب به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس درمورد اینکه چند درصد مددجویان کمیته امداد فاقد مسکن هستند، بیان داشت: از خانواده یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفری تحت پوشش کمیته امداد ۱۰۰ هزار خانواده فاقد مسکن هستند که ۱۰ درصد آن درون روستاها و ۹۰ درصد درون شهرها قرار دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *