«وضعیت سفید» درون بازار دارو/ تخصیص ارز مورد احتیاج دارو به ذی‌نفعان

به گفته گروه سلامت خبرگزاری فارس، محمد عبده زاده مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درون کارگاه آموزشی تحقیق آثار تحریم بر دارو و تجهیزات پزشکی، فرصت ها و چالش ها با اشاره به اینکه پیگیری های میان المللی درون حوزه تحریم دارو و تجهیزات پزشکی ارجح هست، گفت: علی‌رغم ادعای امریکا مبنی بر عدم تحریم دارو و تجهیزات پزشکی؛ درون یکی از بندهای مصوبه کنگره آمریکا، وارد کردن حداکثر فشار به مردم ایران ذکر شده هست که ایجاد مشکل درون دسترسی به کالاهای اساسی و دارو از جمله اقدامات امریکا درون این راستاست. بنابراین درصورتیکه درون قسمت میان الملل فعال نباشیم، مردم را دچار مشکل خواهند کرد.

وی افزود: درون سه ماه گذشته روزهای سختی به خصوص درون حوزه تامین مواد اولیه دارو داشتیم، به چه دلیل که ذخایر بعضی داروهای مورد احتیاج کشور درون وضعیت مطلوبی نبود، ولی خوشبختانه با کمک تولیدکنندگان، واردکنندگان، انجمن‌ها، سندیکاها و همه ذینفعان این حوزه، ازبرای تمام داروها برنامه تولید و واردات تدوین شد.

بازگشت فهرست اقلام کمبود دارویی به کمتر از ۳۰ قلم

مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو اظهار کرد: بر اساس گفته دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، میزان کمبود داروها درون ماه گذشته به کمتر از ۲۰ تا ۳۰ قلم ( داروهایی که مشابه تولید داخل ندارند) رسید، درون حال حاضر نیز به جز کمبودهای موردی مشکل جدی درون تامین دارو وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه قسمت عمده ارز مورد احتیاج دارو تخصیص یافته و حتی به حساب ذینفعان واریز شده هست، گفت: کل ارز دارو و تجهیزات ضروری ۳…۵ میلیارد دلار هست که ۳ میلیارد دلار آن تخصیص پیدا کرده هست.

به گفته عبده زاده با تمهیدات اندیشیده شده و اقدامات صورت گرفته، درون حال حاضر ازبرای مبادلات مالی دارو درون بعضی کشورها مشکلی وجود ندارد و امیدواریم مشکلات ایجاد شده درون چین نیز به زودی حل شود، با احتساب این موارد حداقل درون حوزه تولید دارو با مشکی مواجه نخواهیم بود.

وی با تأکید بر لزوم نظارت بیشتر دانشگاه های علوم پزشکی بر دارو گفت: به عنوان مثال ۱۶ میلیون وارفارین درون شهریور و مهر به اندازه احتیاج ۴ ماه کشور توزیع شده هست، ولی با این حال بر اساس عنوان سامانه ۱۹۰ بیشترین تماس ها کماکان مربوط به این داروست، بنابراین باید نظارت بر توزیع دارو دقیق تر دنبال شود.

مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: درون حال حاضر تامین دارو از حالت کمبود نسبی خارج شده ولی بعضی موارد کمبود هم اکنون به طور کامل رفع نشده هست که با جدیت درون دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *