سلامت مادران جامعه با نگاه ویژه به حوزه «مامایی» تضمین می شود

خبرگزاری فارس-گروه سلامت: سلامت عبارت هست از تأمین رفاه کامل جسمی و روانی و اجتماعی انسان. بنا بر تعریف سازمان بهداشت جهانی، سلامت تنها فقدان بیماری یا نواقص دیگر درون بدن نیست بلکه نداشتن هیچ‌شکل مشکل روانی، اجتماعی، اقتصادی و سلامت جسمانی ازبرای هر فرد جامعه هست. به دلیل شرایط خاص فیزیولوژیک جنس مونث درون هریک از مراحل رشد، سلامت مادران و دختران حتی از این تعریف فراتر هست.

درون تعریف برنامه سلامت مادران ،مراقبت با کفایت درون دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان ( تا شش هفته پس از زایمان) به نحوی که مادر با هر وضعیتی از سلامتی و بیماری به هر مرکز ارائه دهنده خدمت اعم از دولتی و خصوصی مراجعه مینماید، خدمت ها اثر قسمت و کارامد را دریافت نموده به شکل‌ای که درون طی این فرایند بروز علل قابل اجتناب مرگ ومیر مادران و هرگونه عوارض شایع دوران بارداری تا حد امکان کاهش یافته و درون صورت ابتلا به هر عارضه ای، درمان مناسب و موثر را دریافت کرده باشد.

نظارت براجرای برنامه های ادغام یافته سلامت مادران درراستای تامین و تحقق استراتژیهای ازپیش انتخاب شده دربرنامه عملیاتی گروه، وارتقاء کمی و کیفی شاخص های مرتبط با برنامه که بخشی از شاخصهای توسعه ملی نیز هست، اهداف ذیل را دنبال می‌کند:

۱- ارتقاء و توسعه کیفیت سیستم ارائه خدمت ها مراقبتهای پیش ازبارداری، بارداری ، پس از زایمان

۲ – ارتقاء آگاهی زنان درراستای ترویج زایمان ایمن                  

۳- تقویت مستمر سیستم مراقبت های  پیش ازبارداری، بارداری ،پس از زایمان

۴- افزایش بهره وری و تقویت همکاری های درون، میان و برون بخشی ازبرای پیشبرد اهداف برنامه سلامت مادران

۵- حفظ و ارتقاء کرامت انسانی، حذف نابرابری ها، تأمین رضایتمندی گیرندگان خدمت ها و کارکنان

بدیهی هست نیل به اهداف موصوف درون چارچوب یک سیستم درمانی قابل اجرا ست  و درون تمام نظامات سلامت جهان ، سلامت مادران و دختران با تعریف ارائه دهندگان خدمت درون هریک از رده ها اعم از متخصص زنان ، ماما و …قابلیت دستیابی دارد.

درون کنار همه این موضوعات ،آموزش و افزایش آگاهی مادران و دختران جامعه با فرهنگ سازی درون تمام لایه های جامعه ضروری هست.

با اهمیت‌تر از فرهنگ‌سازی درون جامعه، اصلاح فرهنگ متخصصین و ماماها، هماهنگی و همکاری تنگاتنگ و کار تیمی آنهاست که باید عملی شود. باید دیدگاه متخصصان و ماماها به سمت ترویج زایمان طبیعی و فیزیولوژیک  تغییر کند.

درون برنامه ششم توسعه درون قسمت چهاردهم ، بندهای موجود هر یک به نوعی درون حوزه سلامت مانور می دهد و نقش ماماها درون عملیاتی شدن هر کدام غیر فابل انکار هست ودر رسیدن به اهداف استراتژیک سلامت کشور، لزوم توجه بیشتر به مهره کلیدی ماما درون زنجیره سلامت وجود دارد.

ولی معلوم نبودن جایگاه صحیح حرفه مامایی درون جامعه، سلامت زنان، دختران و نوزادان را با مخاطراتی روبه رو کرده هست؛ مخاطراتی که قابل اغماض نبوده و کنفدراسیون میان المللی ماما را بر آن داشته تا درون روز جهانی ماما هر سال شعار های جهانی موکد این موضوع را عنوان نماید ولی رشته مامایی هر از چندگاهی دستخوش بی‌مهری‌هایی قرار گرفته و با چالش‌هایی روبرو می‌شود.

ماماها ازبرای تامین سلامت مادران و انجام زایمان‌های طبیعی و فیزیولوژیک درون قالب کوریکولوم های مصوب ملی آموزش می بینند و قوانین و شرح وظایف به شکل‌ای تعریف شده که ماماها پس از فارغ‌التحصیلی ازبرای انجام این وظایف وارد بازار کار شوند.

ماما نقش موثری درون اصلاح شاخص های ملی وبین المللی مادر و نوزاد دارد به شکل ای که دنیا با ارج نهادن به ظرفیت علمی وعملی ماماها شاخص های مذکور را کنترل نموده اند.

افزایش میزان زایمان طبیعی با نگاه مثبت به نقش ماما درآموزش زایمان طبیعی و ایمن امکان پذیر هست ولی متاسفانه بعضی از گروه های درمانی  با ایجاد خدشه به این نقش ، آگاهانه یا نا آگاهانه سلامت مادران و درون آخر سلامت جامعه را تحت الشعاع قرار می دهند.  

آموزش مادران جامعه با آموزش دختران از دوره قبل از بلوغ شروع می گردد و ضروری هست بر اساس مفاد برنامه ششم توسعه زیرساخت مورد احتیاج جهت استفاده کردن از این پتانسیل ایجاد گردد.

*زهرا عابدی  رییس جمعیت مامایی ایران*

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *