به چه دلیل «پروتکل تغییر اقلیم کیوتو» شکست خورد؟

گروه محیط زیست و گردشگری خبرگزاری فارس، توسعه اقتصادی کشورهای اروپایی که از وقت انقلاب صنعتی سرعت بیشتری به خود گرفت، سبب رشد مصرف منبع ها منتشر شدن گازهای گلخانه‌ای ازجمله زغال‌سنگ و نفت و گاز شد. درون واقع این کشورها ازبرای رسیدن به توسعه ارزان و سریع ناگزیر به استفاده کردن از این سوخت‌ها بودند.

بعضی از کارشناسان معتقد بودند که افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی منجر به افزایش منتشر شدن گازهای گلخانه‌ای ازجمله دی‌اکسید کربن می‌شود که نتیجه آن گرم شدن زمین هست. البته هم اکنون بر سر این موضوع اجماع علمی وجود ندارد. بااین‌حال گرمایش زمین درون دهه ۱۹۷۰ به یکی از نگرانی‌های سازمان‌های میان‌المللی تبدیل شد.

اعضاء کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد(UNFCCC)، درون سومین اجلاس اعضاء (COP3) درون ۱۱ دسامبر ۱۹۹۷ درون کیوتو ژاپن با تنظیم پروتکلی به‌عنوان پروتکل کیوتو، مقرر کردند، ۳۹ کشور صنعتی مانند آمریکا، استرالیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، میزان ۵…۲ درصد از منتشر شدن گازهای گلخانه‌ای خود نسبت به سال ۱۹۹۰ که اوج منتشر شدن این گازها بوده را کاهش دهند. بر این اساس، کشورها ازبرای پیوستن به این توافق باید این توافق‌نامه را درون نهادهای قانونی خود به تصویب می‌رساندند.

به دلیل کارشکنی کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا و همچنین تعلل سایر کشورهای صنعتی درون پیوستن به آن، پروتوکل کیوتو با شکست روبرو شد و به هدف انتخاب‌شده خود درون کاهش منتشر شدن گازهای گلخانه‌ای دست نیافت.

۱-تعلل لازم‌الاجرا شدن پروتکل کیوتو: باوجود تائید این پروتکل درون سال ۱۹۹۷ ولی لازم‌الاجرا شدن این پروتکل درون سال ۲۰۰۵ روی داد. این پروتکل، تمرکز زیادی بر قسمت انرژی ازجمله سوخت‌های فسیلی داشت. از همین رو کشورهای توسعه‌یافته که مصرف این سوخت‌ها را عامل اصلی توسعه اقتصادی خود می‌دانستند، راغب به اجرای تعهدات خود درون پروتکل فوق نبودند. تعلل ۸ ساله کشورهای صنعتی درون پیوستن به این پروتکل از دلایل این بی‌رغبتی هست.

۲- آمریکا: نپیوستن آمریکا به این توافق از با اهمیت‌ترین دلایل شکست پروتکل کیوتو بود. این درون حالی بود که آمریکا درون آن وقت ۳۶ درصد کل منتشر شدن گازهای گلخانه‌ای کشورهای صنعتی و ۲۳ درصد از کل منتشر شدن درون مقیاس جهانی را تولید می‌کرد. درون حال حاضر نیز آمریکا پس از چین درون رتبه دوم منتشر شدن گازهای گلخانه‌ای قرار دارد. هم‌وقت با تحقیق این توافق، سنای آمریکا با تصویب طرحی به نام برت‌هاگل (نام دو سناتور جمهوری خواه سنا) عنوان کرد که درون صورت نپیوستن کشورهای درحال‌توسعه به هر معاهده¬ی میان¬المللی(اشاره غیر مستقیم به پروتکل کیوتو)دولت آمریکا نمی‌تواند به آنها ملحق شود. از همین رو کشور آمریکا که درصد بالایی از منتشر شدن گازهای گلخانه‌ای را به خود اختصاص می‌داد، تن به کاهش منتشر شدن نداد تا درون رشد اقتصادی از کشورهایی مانند چین و هند که طبق پروتکل ملزم به کاهش منتشر شدن نبودند، عقب نماند.

۳- کارشکنی استرالیا: استرالیا نیز به دلیل نپیوستن آمریکا به عنوان کشوری که بیشترین منتشر شدن گازهای گلخانه ای را دارد به این توافق نپیوست. همچنین این کشور عنوان کرد که درون صورت پیوستن به این معاهده آسیب‌های جدی به صنایع استرالیا وارد می شود. چراکه استرالیا دارای منبع ها عظیم زغال‌سنگ و نفت هست به‌طوری‌که هم‌وقت با پروتکل کیوتو، این کشور درون دوره اوج پالایش نفت قرار داشت. نهایتاً این کشور درون سال ۲۰۰۷ به این پروتکل پیوست ولی با شرط گنجانده‌شده درون تعهدات خود، قادر به افزایش ۸ درصدی منتشر شدن نیز بود. ظرفیت پالایش نفت استرالیا درون وقت تائید پروتکل کیوتو درون اوج خود قرار داشت به همین جهت پذیرش این پروتکل از سوی استرالیا به معنای محدود شدن استفاده کردن از مزیت اقتصادی و عقب‌نشینی از رشد اقتصادی بود.

پروتکل کیوتو که به‌عنوان نخستین پروتکل درون تغییرات اقلیم شناخته می‌شود درون حالی با شکست مواجه شد که حداقل می‌توان ادعا کرد که عدالت اقلیمی را رعایت کرده بود. چراکه کشورهای اصلی درون افزایش منتشر شدن گازهای گلخانه‌ای را به کاهش منتشر شدن ملزم کرده بود. از سوی دیگر خروج استرالیا، نپیوستن آمریکا و همچنین تعلل ۸ ساله کشورهای صنعتی دیگر درون پیوستن به پروتکل فوق نشان می‌دهد که کشورهای صنعتی، توسعه اقتصادی خود را به پذیرش معاهدات میان‌المللی اولویت می‌دهند.

تحقیق فوق نشان می‌دهد پذیرش یا رد معاهدات میان‌المللی درون حوزه تغییر اقلیم بستگی به میزان بهره‌مندی کشورها به منبع ها انرژی دارد. به عبارت دیگر واکنش آمریکا، استرالیا و دیگر کشورها درون پروتکل کیوتو حاکی از ترجیح کشورها به منبع ها انرژی ارزان و درون دسترس ازبرای ایجاد شغل و توسعه اقتصادی هست.

از این رو ضروری هست تا جمهوری اسلامی ایران نیز که درون مجموع ذخایر نفت و گاز رتبه نخست دنیا را دارد، درون پیوستن به موافقتنامه تغییر اقلیم پاریس تحقیق‌های کارشناسی لازم را داشته باشد. چراکه درون غیر این صورت امکان ایجاد مانع ای تازه درون مسیر توسعه اقتصادی کشور ایجاد می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *