آمریکا با اعمال تحریم‌ها مانع همکاری میان‌المللی درون مبارزه با مواد مخدر هست

به گفته خبرگزاری فارس، اسکندر مؤمنی امروز درون نشست وزراء شصت و دومین اجلاس کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل متحد که درون وین برگزار شد، ضمن تبریک انتخاب میرغنی اباکر آل طائب بخیط به‌عنوان رئیس شصت و دومین نشست کمیسیون مواد مخدر، از یوری فدوتوف مدیر اجرایی دفتر مقابل با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به دلیل برگزاری این نشست با اهمیت و همچنین تلاش‌های هیات رئیسه نشست و مشارکت فعالانه کشورها درون طول یکسال گذشته تشکر کرد.

وی با اشاره به آیه قرآنی «هرکس جان انسانی را نجات بخشد، گویی تمام انسان‌ها را نجات بخشیده هست»، گفت: این دستور آسمانی، سرلوحه مبارزات چهل‌ساله جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته هست و براساس آن، فارغ از رنگ و نژاد و ملیت، سلامت و خوشبختی همه انسان‌ها به‌ویژه جوانان، درون اقدامات مقابله‌ای جمهوری اسلامی ایران با بلیه شوم مواد مخدر مد نظر قرار گرفته هست.

دبیرکل ستاد ادامه داد: ازبرای ما سلامت و سرزندگی و نشاط جوانان ایرانی با جوانان سایر کشورها یکسان هست، نیروهای غیور مقابله‌ای ایران، آگاهانه جان خویش را ازبرای مقابله با ترانزیت مواد مخدر درون طبق اخلاص گذاشته‌اند و شهدای زیادی را که اکثراً خود جوان بوده‌اند، درون این مبارزه جهانی تقدیم کرده‌ایم.

مومنی گفت: تجربه چهار دهه مقابله خستگی‌ناپذیر جمهوری اسلامی ایران با قاچاقچیان و تحمل خسارات غیرقابل‌جبران جانی و مالی از جمله تقدیم ۳۸۱۱ شهید و ۱۲ هزار جانباز سبب شده تا به‌موازات برنامه‌های کاهش تقاضا و آسیب، طراحی برنامه‌های فراگیر ازبرای مقابله هوشمند با مافیای میان‌المللی و باندهای منطقه‌ای ازبرای توقف کشت و تولید از منشاء اصلی تا مقصد نهائی آن درون دستور کار سیاست‌های مقابله با عرضه قرار گیرد.

کشف ۱۱ هزار تن مواد مخدر توسط ایران طی سه دهه گذشته
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران طی سه دهه گذشته تاکنون، حدود ۱۱ هزار تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان‌ها را کشف کرده هست و همچنین درون سال ۲۰۱۸ دستگاه‌های مقابله‌ای کشور با اجرای ۱۵۵۷ عملیات و درگیری مسلحانه علیه اشرار، قاچاقچیان و شبکه‌های میان‌المللی عرضه، قاچاق و ترانزیت مواد مخدر درون منطقه و انهدام ۲۱۱۴ باند، گروه و شبکه فعال محلی، منطقه‌ای و میان‌المللی، موفق به کشف حدود ۸۰۷ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان‌ها از جمله ۴۵ تن هروئین و مرفین شده هست.

دبیرکل ستاد بیان داشت: اهمیت فعالیت‌ها و اقدامات ایران زمانی روشن‌تر می‌شود که بدانیم ایران به‌تنهایی از ورود بیش از ۳۰ درصد هروئین غیرقانونی از منشاء افغانستان به بازار غیرقانونی میان‌المللی ممانعت می‌کند.

مومنی گفت: جمهوری اسلامی ایران با ارتقاء قوانین ملی و بهبود دستورالعمل‌ها و مقررات تلاش دارد تا ضمن پیشگیری از ارتکاب جرائم، زمینه‌های بازتوانی و بازگشت افراد را به جامعه فراهم آورد و درون اجرای این سیاست، برنامه “مجازات‌های جایگزین” اجرایی ایجاد شده هست.

وی افزود: دسترسی به مواد ازبرای مصارف پزشکی و درمانی درون چارچوب کنوانسیون‌های سه‌گانه میان‌المللی، ضمن مقابله با انحراف آن‌ها به بازارهای غیرقانونی و اجرای سیاست‌های کاهش تقاضا با هدف به حداقل رساندن تبعات منفی سوءمصرف و ارتقاء سلامت عمومی و تلاش ازبرای جامعه‌ای عاری از مواد مخدر، جزء لاینفک استراتژی متوازن جمهوری اسلامی ایران می‌باشد، طبق گفته دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر ملل متحد از هر ۶ نفر معتاد درون جهان یک نفر تحت پوشش درمانی هست، ولی درون جمهوری اسلامی ایران کمی بیش از چهار نفر تحت پوشش خدمت ها درمانی قرار دارند.

تحریم‌ها سبب تغییر الگوی مصرف درون میان معتادان، به سمت الگوهای پرخطرتر شده هست
دبیرکل ستاد اظهار کرد: توفیق جهانی جمهوری اسلامی ایران درون عرصه‌های مختلف مرتبط با مواد مخدر، نه بر اساس کمک‌ها و حمایت‌های مالی، فنی، تجهیزاتی و پشتیبانی کشورها و مجامع میان‌المللی بلکه به دلیل پیروی از تعالیم اصیل و توسعه‌یافته اسلامی و انسانی حاکم بر کشور محقق شده هست.

مومنی با بیان اینکه تحریم‌ها و اقدامات یک‌جانبه قهری علیه هر کشوری از جمله جمهوری اسلامی ایران غیر قانونی و نامشروع هست، گفت: امریکا و بعضی کشورهای معلوم با اعمال این‌شکل تحریم‌ها علیه ایران مانع همکاری میان‌المللی درون مبارزه با مواد مخدر و اجرای ابتکار عمل‌های منطقه‌ای و دوجانبه و هم‌چنین طرح‌های مشترک با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد شده‌اند، درون نتیجه مسئول مستقیم عواقب ناگوار درون ایجاد اختلال درون مبارزه میان‌المللی با مواد مخدر خواهند بود.

وی ادامه داد: بر اساس اسناد و شواهد علمی، تحریم‌ها حتی سبب تغییر الگوی مصرف درون میان معتادان، به سمت الگوهای پرخطرتر شده هست که درون نتیجه آن، ضریب مرگ‌ومیر درون میان معتادان بشدت افزایش‌یافته هست، دخالت سیاست درون توسعه و بسط همکاری‌های میان‌المللی بشردوستانه علیه قاچاق مواد مخدر و صیانت از کرامت انسانی افراد تحت تأثیر مصرف مواد مخدر، یکی از با اهمیت‌ترین چالش‌های تازه مسئله جهانی مواد مخدر هست.

دبیرکل ستاد گفت: بر اساس مستندات ارائه شده درون گفته جهانی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر ملل متحد، سطح زیر کشت خشخاش درون سال ۲۰۱۷، درون کشور مبدأ، ۳۲۸ هزار هکتار بوده هست که این میزان بدون احتساب زمین‌های زیر کشت شاهدانه هست، حال این سؤال مطرح هست که چگونه با حضور نیروهای فرا منطقه‌ای، از زمین‌های زیر کشت که مساحت آن‌ها حتی از مساحت تعدادی از کشورها بزرگ‌تر بوده و هفت ماه تا وقت تولید طول می‌کشد، درون همین سال تنها چیزی درون حدود ۲۰۰ تن کشف می‌شود؛ ولی درون جمهوری اسلامی ایران که چهل سال هست تحریم‌های ظالمانه را تحمل می‌کند، درون سال ۲۰۱۷ میزان کشفیات بالغ بر ۸۰۰ تن بوده هست؟ جواب به این سؤال می‌تواند مسیر‌حل مناسبی ازبرای مقابله با مواد مخدر درون منطقه ارائه کند.

چالش‌های ناشی از مواد مخدر از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت هست
مومنی گفت: جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مواد مخدر ‌به‌عنوان مجمع سیاست‌گزاری و تصمیم‌گیری درون خصوص سیاست‌های جهانی درون عرصه مواد مخدر، از نقش و جایگاه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به‌عنوان تنها ارگان و مرجع تخصصی این امر درون نظام ملل متحد، جایگاه کنوانسیون‌های سه‌گانه به‌عنوان ارکان رژیم میان‌المللی مواد مخدر و همچنین از نقش انتخاب‌کننده هیئت میان‌المللی کنترل مواد مخدر درون تسهیل دسترسی مواد مخدر جهت مصارف علمی و پزشکی حمایت و بر پرهیز از هرگونه رهیافت و یا رویکرد ملی و میان‌المللی که به نحوی درون تباین با نقش و جایگاه این نهادها باشد، تأکید می‌کند.

مومنی بیان کرد: چالش‌های ناشی از مواد مخدر از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت هست و مسیر‌های مقابله با آن‌ها نیز می‌بایست به‌تناسب حجم و گستردگی مسئله و مقتضیات کشورها تعریف و تنظیم شود. ازبرای نمونه، درون بعضی مناطق قاچاق مواد مخدر همراه با ناامنی، شرارت و تحرکات خشونت‌دفعه مسلحانه کاروان‌های بزرگ مواد مخدر انجام می‌پذیرد که مصادیق این جرائم درون همه کشورها و ازجمله درون جمهوری اسلامی ایران یک تهدید امنیت ملی تلقی می‌شود؛ بنابراین، نباید نسخه کشورهای مقصد که درون آن‌ها قاچاق مواد مخدر به‌صورت خرده‌فروشی خیابانی هست، بر سایر کشورها تحمیل شود.

معضل جهانی مواد مخدر یک مسئله انسانی هست نه سیاسی
وی گفت: این باوریم که رویکرد متوازن و مبتنی بر کنوانسیون‌های سه‌گانه مواد مخدر، باید سرمشق تمام اقدامات درون سطوح ملی، منطقه‌ای و میان‌المللی قرار گیرد. با توجه به این امر با رویکردهایی که هدف آن جرم‌زدایی و یا قانونی‌سازی مواد مخدر و تحمیل یک رویکرد خاص– با هر هدف یا انگیزه‌ای باشد- مخالف هستیم.

دبیرکل ستاد اظهار کرد: امروزه ضرورت اتخاذ استراتژی توسعه جایگزین به‌عنوان تأمین‌کننده معیشت پایدار با هدف کاهش وابستگی به تولید، قاچاق و جرائم مرتبط با مواد مخدر درون مناطق کشت از جمله اتفاق‌نظرهای جامعه جهانی درون مقابله با این مسئله می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران بر این باور هست که موفقیت برنامه‌های توسعه جایگزین درون سطح ملی با توسعه اجتماعی و اقتصادی و محرومیت‌زدایی بخصوص درون مناطق روستایی و مرزی و حاشیه‌نشینی درون ارتباط بوده و مستلزم مشارکت جامعه جهانی بر اساس اصل مسئولیت مشترک و اصول راهنمای سازمان ملل درون خصوص توسعه جایگزین هست.

وی گفت: انتظار می‌رود “نشست وزراء” بر مبنای احترام کامل به باورهای فرهنگی و اجتماعی ملت‌ها، حساسیت‌ها و مقتضیات منطقه‌ای و نیز بر اساس رعایت اصل حاکمیت کشورها و برابری آن‌ها، زمینه همکاری و مشارکت جامعه جهانی را جهت مقابله با مسئله جهانی مواد مخدر فراهم آورد.

مومنی درون آخر بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد هست معضل جهانی مواد مخدر یک مسئله انسانی، تخصصی و فراگیر بوده و سیاسی شدن آن نه‌تنها کمکی به مبارزه با این مسئله نمی‌کند، بلکه می‌تواند به انحراف فرایند مبارزه مؤثر و جامع و تغییر رویکردهای ملی درون این خصوص، منجر شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *