سیل برکت هست ولی ما سبب شدیم فاجعه به دفعه بیاورد

به گفته خبرنگار گروه محیط زیست خبرگزاری فارس،  حسین آخانی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و فعال محیط زیست درمورد سیل‌های گذشته ایران اظهار داشت: سیل یکی از با اهمیت‌ترین نیازهای طبیعت ایران و جهان هست و درصورتیکه سیل نبود ما رودخانه و تالاب و آب‌های زیرزمینی نداشتیم.

وی ادامه داد: دره‌ها هم درون طول تاریخ زیست شناسی درون اثر جریان رودخانه و سیل ایجاد شده‌اند. درصورتیکه سیل نبود بسیاری از دشت‌ها درون اثر شوری مرده بودند ولی سیل مواد با اهمیت را از مناطق مرتفع برمی‌دارد و به دشت‌ها می‌برد و سبب حاصلخیزی آنها می شود. وجود سیل ازبرای حفظ سرزندگی طبیعت درون کشور ما کاملا ضرورت داشت.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سیل مثل یک چاقو می‌ماند و درصورتیکه درون مسیر خودش باشد خطرناک نیست و سبب آبیاری می شود اظهار داشت: مشکل از آنجایی شروع می‌شود که ما درون نظم طبیعت اختلال ایجاد می کنیم، آب جریان پیدا می کند ولی ما درون جلوی این جریان معدن شن و ماسه، ساختمان و ویلا و شهرک درست می‌کنیم. سرعت و انرژی آب درون جریان سیل بالا هست و زمانی چیزهایی که نباید داخل آب شود، انرژی سیل چند برابر می شود و به تخریب می‌انجامد.

* به اسم آبخیزداری سدهای کوچکی ساخته‌اند که می‌تواند سبب فاجعه شود

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران که درون برنامه فرمول یک حضور یافته بود، خاطرنشان کرد: ۵عامل جدی سبب سیل می‌شود. نخستین عامل سدسازی بی رویه هست. ما قبل از انقلاب ۱۷، ۱۸ سد داشتیم ولی پس انقلاب تعداد سدها به صورت افراطی افزایش پیدا کرد و ما ۷۴ برابر سال ۵۷ ازبرای کشور سد طراحی کرده ایم درون حالی که جمعیت دو و نیم برابر شده و نیازی به این سدها نبود. به اسم آبخیزداری هم سدهای کوچکی ساخته اند که می تواند سبب فاجعه شود.

آخانی تصریح کرد: ما درون سه دوره رییس جمهورهای مختلف از جمله خاتمی، احمدی نژاد و روحانی نامه نوشتیم ولی زورمان به وزارت مسیر نرسید. مشکلی که ما ازبرای سیل داریم تخریب‌های جاده‌ای هست. چون جاده‌ها درون جایی ساخته شده‌اند که مسیل بوده‌اند. مثل اتفاقی که درون شیراز افتاد. ما بستر جوی آب را به جاده تبدیل کردیم و سبب شدیم سیل خروشان شود. درون گلستان هم خندقی ازبرای هدف غیرعلمی کنده‌اند که سبب فرسایش خاک و سیل شده هست چون مسیر طبیعی آب بسته شده هست.

*کشور ما نیازی به این همه سد ندارد

وی درون ادامه  یادآور شد: خیلی از متخصصانی که درون این زمینه کار می‌کنند و به دستگاه‌های سدساز وابستگی ندارند منتقد جدی سد هستند. کشور ما نیازی به این همه سد ندارد. اینکه ما ۲۶۰۰ دانشگاه درست کرده ایم هم غلط هست و افراط درون هر زمینه‌ای غلط هست. ما باید به اندازه نیازمان سد می‌ساختیم و ازبرای ساخت هر سد مطالعه می‌کردیم.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه پارک نهج البلاغه را درون بستر دره فرحزاد ساخته‌اند و درصورتیکه سیلی بیاید ایجاد فاجعه خواهد کرد، اظهار داشت: من سه هفته قبل از سیل درون پارک ملی گلستان بودم و از ویلاسازی کلیپ گرفتم که درون فضای مجازی گسترده شد. آن موقع هم این سیل را پیش بینی کرده بودم.

*دامداری سنتی با بازدهی، پایین مراتع کشور را نابود کرده هست

آخانی یکی دیگر از دلایل سیل را چرای بی رویه دام‌ها عنوان کرد و گفت: ما بیش از سه برابر ظرفیت مراتع‌مان دام داریم و  دامداری‌مان را به چرای آزاد وابسته کرده‌ایم، کشور هلند که اندازه یک استان ما هم نیست گوشت خیلی از کشورها را تامین می‌کند چون دامداری دقیقی داشته هست.

وی افزود: ولی جنگل‌های زاگرس و شمال ایران درون اثر چرای بی رویه نابود شده اند. ما باید سیاست درستی ازبرای حفظ جنگل‌ها و مراتع داشته باشیم و از چرای سنتی دست بکشیم.

این استاد دانشگاه درون آخر گفت: معدن‌کاری بی رویه به تمام مناطق کوهستانی ما آسیب زده هست و درصورتیکه آبی جریان پیدا کند نه تنها آلوده می‌شود بلکه به سیل تبدیل می شود. این سیل برکت هست و درصورتیکه ما اکنون به این وضعیت دچار شده ایم به خاطر کارهایی هست که خودمان کرده ایم.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *