ابتلای ۴۰ هزار نفر به بیماری «التهابی روده» درون ایران

به گفته خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، نشست خبری کنگره بیماری‌های التهابی روده امروز درون بیمارستان شریعتی برگزار شد.

همایون واحدی فوق تخصص گوارش و عضو کمیته علمی کنگره بیماری التهابی روده اظهار داشت: کنگره بیماری التهابی روده درون روزهای ۲۹ و ۳۰ فروردین ماه درون رشت برگزار می‌شود.

وی با اشاره  شرایط نقش تمدن شهری و تجهیزات رفاهی درون ایجاد بیماری التهابی روده، گفت: نگهداری غذا درون یخچال به مدت وقت طولانی و مصرف غذای مانده سبب رشد میکروب‌هایی می‌شود که ممکن هست درون ایجاد بیماری التهابی روده نقش داشته باشد. 

وی با اشاره به میزان شیوع بیماری التهابی روده درون ایران، گفت:  درصورتیکه این بیماران درمان شوند افراد مبتلا طول عمر برابری با افراد سالم دارند و این بیماری قابل کنترل هست.

 این  متخصص گوارش و کبد با تأکید بر پرهیز مصرف سیگار و نقش موثر آن درون ایجاد بیماری التهابی روده، افزود: کسانی که زایمان طبیعی دارند احتمال ابتلا به این بیماری درون آنها کمتر از کسانی هست که با عمل سزارین بچه‌دار می‌شوند.

واحدی با بیان اینکه بر اساس مطالعات انجام شده این بیماری درون نوزادی و بچه‌دار نشدن افراد نقشی ندارد، یادآور شد: از زمانی که انقلاب صنعتی ایجاد شد و تحرک افراد کمتر شده و چاقی شیوع  پیدا کرد، این بیماری زیادتر شده هست؛ ضمن اینکه مصرف فست‌فود درون ایجاد این بیماری موثر بوده و هرچه از مصرف چربی و گوشت  قرمز پرهیز کرده و میوه سبزی بیشتری مصرف کنیم درون عدم ایجاد بیماری موثر بوده هست.

 رضا ملک‌زاده رئیس انجمن متخصصان گوارش و کبد نیز با اشاره به بیماری التهابی روده و عوامل دخیل درون آن، اظهار داشت: درون این افراد بیمار دچار اسهال خونی می‌شود؛ ضمن اینکه بیماری درون ایران نادر بوده ولی درون سال‌های گذشته شیوع پیدا کرده و اکنون نزدیک به ۴۰ هزار نفر درون ایران به این بیماری مبتلا هستند.

 وی یادآور شد: با وجودی که این بیماری مادام‌العمر هست و افراد مبتلا باید تا آخر عمر دارو مصرف کنند ولی قابل درمان هست؛ به شرط اینکه بیماری به موقع تشخیص و درمان شود.

 رئیس انجمن متخصصان  گوارش و کبد با بیان اینکه بیماری می‌تواند درون نوزادان و کودکان ایجاد شود، یادآور شد: شیوع زیاد این بیماری میان سنین ۲۰ تا ۳۰ سال هست؛ ضمن اینکه یکی از دلایل اصلی ایجاد این بیماری نتیجه پیشرفت های زندگی انسان و به معنای دیگر بهداشتی شدن بیش از حد هست.

 وی اشاره به عوامل دیگر این بیماری خاطرنشان کرد: بعضی از افراد به دلیل ژنتیکی مستعد این بیماری هستند؛ ضمن اینکه این بیماری با میکروب‌های طبیعی موجود درون روده مرتبط هست.

ملک زاده با اشاره به ضرورت پرهیزهای غذایی ازبرای مبتلا به بیماری التهابی روده افزود: افراد مبتلا باید شیر، سر شیر، خامه و بستنی کم مصرف کنند ولی می‌توانند ماست را مصرف کنند. 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *