از زد و بندهای «آزاد» تا قتل کارمندی توسط سپرده‌گذاران درون کرج

به گفته خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری فارس، درون اسفندماه سال گذشته درون شعبه ۴ ویژه دادگاه مفاسد اقتصادی ۲ جلسه رسیدگی به پرونده مؤسسات اعتباری البرز ایرانیان، آرمان، ولیعصر و فردوسی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

روز دوشنبه هفته جاری، سومین جلسه رسیدگی به پرونده مؤسسات اعتباری البرز ایرانیان، آرمان، ولیعصر و فردوسی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد که درون جریان رسیدگی به پرونده مذکور امیر حسین آزاد متهم ردیف اول این پرونده به دفاع از خود پرداخت.

بنا به اطلاع قبلی قرار بود درون هفته جاری طی ۳ روز متوالی (دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه) ادامه رسیدگی به این پرونده پیگیری شود ولی روز گذشته (سه‌شنبه) چهارمین جلسه رسیدگی به این پرونده پس از حدود ۳ ساعت تأخیر، به دلیل عدم حضور وکلای بعضی متهمان برگزار نشد.

به گفته فارس، چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده مؤسسات اعتباری البرز ایرانیان، آرمان، ولیعصر و فردوسی امروز (چهارشنبه) به ریاست قاضی صلواتی شروع شد.

این نکته قابل ذکر هست که این پرونده ۲۵۳ جلد می‌باشد و ۲۳۰ صفحه کیفرخواست ازبرای آن صادر شده هست. اتهام این افراد افساد فی الارض، اخلال عمده درون نظام اقتصادی کشور با علم به مؤثر بودن اقدامات درون اخلال،کلاهبرداری مشدد و جعل امضاء، استفاده کردن از سند مجعول، جعل مهر و خیانت درون امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع هست.

متهمان این پرونده امیرحسین آزاد (متهم ردیف اول)، حسن قریانی (متهم ردیف دوم)، مهدی…ب و احسان…ح (متهمان ردیف سوم و چهارم) هستند که امروز دفاعیات خود را عنوان می‌کنند.

سید محمد آقامیری راد درون چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده مؤسسات مالی البرز ایرانیان، ولیعصر، آرمان و فردوسی که درون شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد درون جواب به اظهارات جلسه گذشته امیرحسین آزاد متهم ردیف اول پرونده گفت: متهم درون جلسه گذشته عمده دفاعیات خود را بر پایه اقرار و تهمت نسبت به بازپرس، ضابطین و بانک مرکزی قرار داد که مسلماً حق و حقوقی ازبرای این افراد متصور هست.

وی درون جواب به آن قسمت از اظهارات متهم ردیف اول مبنی بر صیانت از سپرده‌های شخصی مردم اظهار کرد: قصد از صیانت را متوجه نمی‌شوم؛ شما بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان از تأسیس البرز ایرانیان که بعدها به فردوسی و آرمان تبدیل شد به دست آوردید که از این مبلغ بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان درون حساب‌های مختلف بلوکه شد و ۱۵۰ میلیارد تومان نیز تسهیلات دادید و تا الان ۲۰۰ میلیارد تومان از شما اموال کشف شده هست، اکنون ۳۰۰ میلیارد تومان باقیمانده کجاست؟ آیا حیف و میل کرده‌اید یا درون جایی پنهان کردید؟ بنابراین مقصود از صیانت را درون اظهارات متهم متوجه نمی‌شوم.

نماینده دادستان درون ادامه با اشاره به قسمت دیگری از اظهارات متهم درون جلسه قبلی مبنی بر اینکه هیچگونه نفعی از این سپرده‌ها نبرده هست، گفت: متهم درون وقت تشکیل این مؤسسه درون سن ۲۴ سالگی ۲ میلیارد تومان سرمایه داشته و چند سال پس درون سن ۳۰ سالگی تنها ملک پاسداران ۵۰ میلیارد تومان ارزش داشته که به نام همسر متهم و قریانی و همسرش بوده هست.

آقامیری درون ادامه به ملک زعفرانیه که به نام همسر متهم شده و خودروهای لندرور و بنز وی که همگی درون پارکینگ خانه همسرش بوده هست اشاره کرد و گفت: متهم می‌گوید تمام خریدهایش را با پول‌های شخصی انجام داده؛ درصورتیکه شما به غیر از کار به اصطلاح بانکداری، کار دیگری هم داشتید؟ پول سفرهایی که با هواپیمای شخصی انجام می‌دادید از کجا آمده هست؟ 

وی درون ادامه به تأکید متهم درون جلسه قبلی مبنی بر حفظ آبروی مؤمن اشاره کرد و گفت: آبروی مؤمن خون «حامد کرمی» هست که از کارمندان شماست که درون کرج توسط سپرده‌گذاران خشمگین به قتل رسید. آبروی مؤمن فردی هست که ازبرای تأمین مخارج سرطان همسرش خانه‌اش را فروخت و سپرده کرد تا از طریق سود آن مخارج درمان را تأمین کند ولی نه مخارج درمان تأمین شد چون حیف و میل کردید و خانه و سپرده هم از میان رفت.

نماینده دادستان اضافه کرد: آبروی مؤمن آن فردی هست که خونش از میان رفت و شما درون جواب به همسرشان گفتید مگر من کشته‌ام؟

آقامیری همچنین درون واکنش به قسمت دیگری از اظهارات امیرحسین آزاد درر جلسه قبلی مبنی بر اینکه مؤسسه‌های وی مجوز داشته هست، گفت: این مسئله از اساس کذب هست، شما با نامه جعلی البرز ایرانیان را ثبت کردید و با نامه جعلی درون مؤسسه فردوسی ادغام شدید و از مؤسسه آرمان استفاده کردن کردید بدون اینکه مجوز داشته باشید؛ چگونه می‌گوئید درون تمام این موارد از بانک مرکزی و غیره مجوز داشتید، کدام مجوز؟!

نماینده دادستان درون جواب به اظهارات قبلی متهم مبنی بر اینکه به چه دلیل تنها ازبرای تعاونی متعلق به وی پرونده تشکیل شده و با مؤسسات دیگر کاری ندارند، گفت: اولاً پرونده تعاونی‌های دیگر نیز درون حال رسیدگی هست و ثانیاً فرق شما با تعاونی‌های دیگر درون این هست که شما از نطفه و بطن وجود با نامه‌های جعلی تأسیس شدید. شما با زد و بندهای با مقامات بانک مرکزی این اتفاقات را رقم زدید.

آقا میری درون یک مورد به استعلام از پلیس امنیت اشاره کرد و گفت: بارها به پلیس امنیت نسبت به پلمب و مسدودسازی حساب‌های مؤسسات آرمان و فردوسی نامه زده شده بود ولی پلیس امنیت عنوان کرد به دلیل نفوذ مقامات رسمی استانی اجازه این مسئله محقق نشده هست.

وی گفت: مؤسسه مذکور به مقامات استانی درون استان‌های ایلام و کردستان وام‌های کلان و بدون بهره و بدون اخذ ضمانت داده بود.

وی افزود: درون زمانی که دستور قضایی به قصد مسدود کردن حساب‌های آزاد صادر شد، قریانی به مدیران شعب دستور داد تا حساب‌های جدیدی افتتاح کنند و پول‌ها به آن حساب ها واریز شوند. مگر این نامه‌ها را ندیدید؟ به چه دلیل توجه نکردید؟

وی همچنین به ملک فریدون چراغی اشاره کرد و گفت: شما این ملک را ۱۴ میلیارد تومان خریداری کردید و آقای فریدون چراغی ۲۰ روز پس از مالک اصلی به قیمت ۵ میلیارد تومان خریداری می‌کند.

نماینده دادستان با طرح این سوال که بر فرض ادامه داشتن فعالیت این مؤسسات مالی می‌خواستید چه کار کنید؟ گفت: درون مدت وقت ۴ الی ۵ سال گذشته که این مؤسسات فعالیت داشتند شما حتی یک کار اقتصادی یا تولیدی نکردید که خدمتی به نظام باشد. تنها کاری که انجام دادید دلالی بوده هست. ازبرای اینکه سپرده‌ها را جذب کنید و بتوانید سود پول‌های مردم را بدهید ملکی را که مثلاً ۵ الی ۶ میلیارد تومان قیمت داشت خریداری می‌کردید و یک میلیارد به صاحب ملک می‌دادید مشروط بر اینکه الباقی مبلغ را ازبرای وی با سود ۳۰ الی ۴۰ درصد سپرده گذاری کنید و پس از این قضیه ملک خریداری شده را یک میلیارد ارزان‌تر می‌فروختید و ملک‌های دیگری می‌خریدید.

آقا میری درون ادامه درون واکنش به قسمت دیگری از اظهارات متهم مبنی بر اعطای تسهیلات به افراد، گفت: بسیاری از تسهیلاتی که وجود دارد بازپرداخت نشده هست، بالغ بر ۸۸ میلیارد تومان از تسهیلات حتی یک قسط پرداخت نکردند.

نماینده دادستان همچنین درون خصوص ادعای متهم مبنی بر اینکه بانک مرکزی هیچ نامه‌ای درمورد اخلال بودن اقداماتشان نداده بود، گفت: متهم درون صورتجلسات تحقیق بیان می‌کند که نامه‌ای از بانک مرکزی واص و آن را به قرییانی نشان می‌دهد و قریانی عنوان می‌کند چون بقیه موسسات همینطور عمل می‌کنند، ما هم ادامه می‌دهیم.

وی همچنین افزود: شما درون جلسه گذشته نسبت به بازپرسی گفتید که بازپرس از ضن و نگاه خود اظهارات را نوشته هست درون حالیکه درون این پرونده ۱۵۳ صفحه صورتجلسه وجود دارد و درون صفحه ۱۵۲ آقای آزاد قید کرده که «تمام اظهارات خودم را به شرح صفحه ۱۵۲ قبول دارم و نکته دیگری وجود ندارد».

آقا میری همچنین به ارتباط متهم با دستگاه‌های زیرمجموعه و افراد صاحب نفوذ اشاره کرد و گفت: شما درون سن ۲۴ سالگی قبل از وارد شدن به این موسسه چه توانایی‌ای داشتید؟ جز اینکه صاحب نفوذ بودید و پدرتان از استانداران قبلی و پدر همسرتان استاندار هست. دلیل همکاری قریانی با شما چیزی به جز ارتباطات شما و صاحب نفوذ بودنتان نیست.

وی اضافه کرد: متهم درون دفاعیات جلسه قبلی بر یک عنوان پافشاری داشت مبنی بر اینکه تا سال ۹۳ عهده‌دار هیچ سمتی نبوده هست درون حالیکه شما شریک آن مؤسسه بودید و از آن نفع می‌بردید. چگونه می‌گوئید هیچ مسئولیتی نداشتید؟

نماینده دادستان درون ادامه به کلاهبرداری بودن کار متهم اشاره کرد و گفت: درون کلاهبرداری بزرگترین حسن یک کلاهبردار، اعتبار اوست و آقایان از این مؤسسه دارای اعتبار شدند و کار به فریب مردم ازبرای جذب سپرده‌ها کردند درون حالیکه هیچ مجوزی درون این خصوص نداشتند.

آقامیری ادامه داد: اواخر سال ۹۵ و ۹۶ که مؤسسات مالی از جمله مؤسسات متهم نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند سپرده‌گذاران راهی خیابان‌ها شدند و چون این اقدامات خرج‌ساز بود سران قوا نشستند و با اجازه رهبری پولی از خزانه برداشتند و این مبلغ به سپرده‌گذاران داده شد.

وی گفت: تمام کشور درون آن برهه دچار ناامنی و اخلال شده بود و از این مسیر بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان جهت ساماندهی و پرداخت به سپرده‌گذاران از بودجه بیت‌المال پرداخت شد، اکنون متهم چگونه می‌گوید من پرداخت کردم؟ چگونه می‌گوید ما شاکی نداریم و تمام سپرده‌گذاران از شکایت خود گذشت کردند؟

نماینده دادستان گفت: جرم شما جنبه عمومی دارد درون سال ۹۳ که آزاد و قریانی شراکت خود را قطع می‌کنند اموال را میان خود تقسیم کرده‌اند مگر این اموال ازبرای شما بوده هست؟

با آخر اظهارات نماینده دادستان، وی از ریاست دادگاه خواست مدیر هیات تسویه اموال موسسه البرز ایرانیان ازبرای جواب به سوال و ارائه توضیحاتی درون جایگاه حاضر شود.

با حضور مدیر هیات تسویه اموال بانک البرز ایرانیان؛ نماینده دادستان از وی پرسید: آقای آزاد از اقدامات شما رضایت داشتند. درون مورد وجوهی که درون قالب تسهیلات از موسسه خارج شده توضیح دهید.

مدیر هیات تسویه اموال البرز ایرانیان با تاکید بر این موضوع که تلاش بانک تجارت این بوده که از تضییع اموال بیت المال جلوگیری کند، گفت: ما ۲۵۶ فقره تسهیلات شناسایی کرده ایم که از سال ٩١ تا ٩٦ پرداخت شده و مبالغ آن ١٠ تا ٤٠٠ ملیون تومان هست. همچنین نرخی که تسهیلات با آن پرداخت شده ١٣ تا ٣٩ درصد بوده و اصل پولی که بابت تسهیلات پرداخت شده حدود ٢٥ میلیارد تومان بوده هست.

آقامیری همچنین از وی پرسید: پرداخت وام به مسئولین ارشد استانی با نرخ ٤ درصد را قبول دارید.

وی جواب داد: مواردی را درون ایلام شناسایی کرده ایم که به مسئولین استانی پرداخت شده که بعضی پرداخت کرده و بعضی هم اکنون پرداخت نکرده اند.

نماینده دادستان ادامه داد: درون خصوص ملک فریدون چراعی که آن را به مبلغ ١٤ ملیارد خریداری می‌کنند و سپس چراغی خودش آن را ٥ میلیارد میخرد توضیح دهید.

وی افزود: این ملک درون خیابان مطهری و سهروردی واقع شده که ٩٨٠ متر مربع هست. ملک را ١٤ ملیارد خریداری کردند و پس مدتی فردی به مبلغ ۵ ملیارد به چراغی می‌فروشد. چند فقره چک دادند و چند سپرده ازبرای فروشنده صادر کردند و چندسال پس ملک اقاله شده هست که درون قبال اقاله ملک باید ١٤ ملیارد برگشت می‌خورد که ٥…٥ ملیارد تومان خسارت به البرز ایرانیان وارد شده هست که نمی‌دانم درون این میان توافقی صورت گرفته یا به دلیل بهم ریختگی حساب های مالی بوده هست.

نماینده دادستان پرسید درون خصوص املاک آقایان نظری و علیزاده توضیح دهید.

مدیر هیات تسویه اموال البرز ایرانیان بیان داشت: آن چیزی که درون سیستم مالی روال هست این هست که بانک ها زمانی ملکی را می‌خرند از محل بدهکاران چک می‌کشد و ثمن معامله را پرداخت می‌کنند، آن فرد می‌تواند چک را نقد کرده یا درون بانک سپرده گذاری کند. درون عمده مبایعه نامه های این ملک اهمی را نقد پرداخت کرده و الباقی را سپرده ایجاد کرده‌اند که پشتوانه آن آورده نقد و سپرده مردم نبوده هست.

وی ادامه داد: درون املاک زعفرانیه ملک درون جایی واقع شده که مشکل منبع ها طبیعی وجود داشته و امکان ساخت و ساز نیست و درون اینکه کدام پلاک مربوط به ملک هست ابهام وجود دارد. درون ملک اقدسیه نیز تقریباً وضعیت مشابهی وجود دارد. درون واقع ملکی خریداری شده که به بانک بدهکار بوده هست. این سپرده‌ها امکان انتقال به غیر داشته هست. درون ملک بومهن یک فرد ملکی را فروخته و ٢ میلیارد سپرده گرفته و این سپرده را به تعدادی دیگر انتقال داده هست. پس سمت ما درون این مورد یک نفر نیست.

نماینده دادستان گفت: به غیر از اموالی که درون دادسرا کشف شد، متهم اموال دیگری را معرفی کردند.

مدیر هیات تسویه اموال البرز ایرانیان جواب داد: خیر، درون بانک تجارت معرفی نکردند و اخیرا ماشینی را که درون فهرست دارایی‌ها بود کشف شد.

آقامیری گفت: آیا اموالی به نام همسر آقای آزاد وجود دارد.

وی جواب داد: آپارتمان ٢٤٠ تا ٢٥٠ متری درون طبقه چهارم به نام همسر ایشان هست و یک طبقه دیگر همان مجموعه به نام همسر آقای قریانی هست. آقای قریانی درون اظهارات شان گفتند ملک مربوط به البرز ایرانیان هست ولی اخیرا شنیده ام که وکالتی آن را فروخته اند.

مدیر هیات تسویه اموال البرز ایرانیان ادامه داد: ملکی درون سرخ‌رود به نام احسان حیدری هست و ملک ٣٣ هزار متری درون نوشهر به نام آقای آزاد هست که جنگل خریده‌اند. ارزش آن متری ١٠ ملیون تومان بوده هست که کارشناسی ١٨٠ هزارتومان قیمت گذاشته اند.

نماینده دادستان گفت: ظاهراً متهم این املاک را ازبرای پولشویی خرید و فروش می‌کرده هست.

پس از اظهارات مدیر هیأت تسویه اموال البرز ایرانیان، نماینده دادستان از قاضی درخواست کرد خرازی مدیرعامل شرکت بهستان به عنوان مطلع درون جایگاه حاضر شود.

آقامیری نماینده دادستان پرسید درون کیفرخواست ۳ نوع سود محاسبه شده هست، حداکثر سودی که به یک حساب پرداخت شده هست چه مقدار بوده هست؟

خرازی جواب داد: سودهای اصلی تا ۴۵ درصد بوده که درون تنظیمات سیستم دیده می‌شود، سود ترجیحی که وجود داشته تا ۳۱ درصد بوده هست.

نماینده دادستان گفت: تمام سودهایی که صاحبان مجموعه پرداخت کردند عملاً خارج از قوانین بانک مرکزی بوده و جهت اقدامات جاه‌طلبی بوده هست.

درون ادامه، نماینده بانک مرکزی درون جایگاه حاضر شد و گفت: آقای آزاد بیان کردند که اتهامات انتسابی را قبول ندارند و اقداماتشان قانونی بوده هست درون صورتیکه مستندات شکوائیه بانک مرکزی درون جلسه دوم بیان شد.

وی با اشاره به ماده یک قانون تنظیم بازار متشکل حقوقی گفت: یک نفر بدون تخصص و بدون اخذ مجوز کار به شروع عملیات بانکی، تأسیس شعبه و جذب سپرده نموده هست، ای‌کاش ایشان بخشی از اتهاماتشان را قبول می‌کرد.

نماینده بانک مرکزی درخصوص نامه‌ بانک مرکزی به البرز ایرانیان تصریح کرد: مستندات این نامه درون جلسه دوم دادگاه قرائت شد که بنا به نفوذ این افراد با مسئولان استانی، فعالیت مجموعه متوقف نشد. این درون حالیست که بانک مرکزی طبق نامه‌ای به آنها عنوان می‌کند که از این به پس اقدامات شما مصداق بارز اخلال درون نظام اقتصادی هست و آقای آزاد درون صورت‌جلسات دادگاه این نامه را تأیید کردند و طی آن به آقای قریانی اطلاع دادند که ایشان گفته‌اند «مشکلی نیست، بقیه کار می‌کنند ما هم کار می‌کنیم».

وی از پیگیری جدی درون خصوص فعالیت نهادهای مالی غیرمجاز خبرداد و گفت: درون خصوص تعاونی بهمن ایثار و ثامن‌الحجج رأی قطعی صادر شده هست، همچنین پرونده اعتماد ایرانیان درون مشهد مورد رسیدگی قرار گرفته و همچنین رأی پرونده جوانان خیر مرند نیز صادر شد این درون حالیست که آقای آزاد با اطمینان دروغ می‌گوید و اشاره دارد که بانک مرکزی تنها به تعاونی ما ایراد می‌گیرد و با فعالیت نهادهای مالی دیگر کاری ندارد، بانک مرکزی درون مورد فعالیت همه نهادهای مالی غیرمجاز به صورت جدی ورود می‌کند و خوشبختانه تعامل بسیار خوبی را از سوی دستگاه قضایی درون این خصوص شاهد هستیم.

نماینده بانک مرکزی افزود: آقای آزاد درون دفاعیات خود به صورت متعدد به بازپرس، دادسرا، مسئولین بانک مرکزی و صلاحیت دادگاه توهین کرد، ایشان ادعا دارند بانک مرکزی از وی ۳۰ میلیارد رشوه می‌خواسته هست که مجوز بدهد، این سطح از فضاسازی جای تعجب دارد؛ ایجاد جو علیه بانک مرکزی توسط ایشان به چه منظوری انجام می‌شود؟

وی به مستندات نامه بانک مرکزی درون خصوص توقف فعالیت مجموعه اشاره کرد و گفت: نامه به شما ابلاغ شده هست و شما همچنان به فعالیت خود ادامه داده‌اید، زمانی که قوه قضاییه حساب‌های شعب البرز ایرانیان و حساب‌ آقایان آزاد و قریانی را مسدود کرد امکان انجام عملیات بانکی توسط افراد وجود نداشت لذا افراد جدیدی را سر کار گذاشتند. آنها حتی حکم قضایی را دور زدند و فعالیت خود را ادامه دادند.

نماینده بانک مرکزی بیان داشت: اداره آگاهی بسیاری از شعب البرز ایرانیان را پلمب کرد، به دلیل رابطه ها با پدر و پدر همسر آقای آزاد درون استان مسیر انجام امور قضایی و مکاتبات با نیروی انتظامی با تأخیر انجام می‌شد، درون اظهارات آقای آزاد آمده هست: « پدرم به من متذکر شد که فعالیتت ررا متوقف کن». این اظهارات نشان از سوء نیت متهم دارد که همچنان به فعالیت خود ادامه دادند.

وی درون ارتباط با ادعای متهم ردیف اول امیرحسین آزاد درون خصوص تمایل شخصی و کار داوطلبانه جهت واگذاری اموال و دارایی به بانک تجارت گفت: طبق مصوبه ۹۶…۸…۲۴ کمیته منتخب سران قوا، مدیران تعاونی ملزم به همکاری با بانک تجارت شدند، به این معنی تا قبل از آن هیچ همکاری صورت نمی‌گرفت و طبق دستور سران قوا چنین اتفاقی افتاده هست.

نماینده بانک مرکزی اظهار کرد: آقای آزاد حق توهین و تهمت به بانک مررکزی را نداشته هست، از محضر دادگاه یکبار دیگر تقاضای اشد مجازات محکومین را دارم به چه دلیل که رئیس قوه قضائیه درون جلسه مسئولان عالی قضایی گفته‌اند مجازات متهمان اقتصادی باید عبرت‌آموز باشد.

*درون ادامه نماینده قسمت نظارتی بانک مرکزی درون جایگاه قرار گرفت و گفت: آقای قاضی اظهارات متهم کاملاً متناقض هست چون درون خصوص بحث ساماندهی کردن به شکل‌ای اظهار می‌کند که گویا بانک مرکزی باید به هر درخواستی که شد جواب مثبت بدهد و مجوز بدهد درون صورتیکه ساماندهی به این معنی درصورتیکه آن نهاد شرایطش را داشته باشد ارتقا بیابد درون غیر اینصورت پلیس باید با آنها برخورد کند.

وی گفت: درون خصوص اقداماتی که درون سال‌های گذشته توسط بانک مرکزی درون راستای ساماندهی‌ مؤسسات انجام شده هست باید گفت: ما درون این زمینه اقدامات متعدد و تذکراتی هم به مجلس شورای اسلامی، شورای پول و اعتبار، دیوان عدالت اعتباری و سازمان بازرسی داشته‌ایم و اکثر تصمیمات بانک مرکزی هم براساس مصوبات شورای پول و اعتبار بوده هست به طوریکه اقدامات گذشته بانک مرکزی هم براساس تصمیم کمیته منتخب سران قوا بوده هست.

نماینده قسمت نظارتی بانک مرکزی ادامه داد: متأسفانه تعاونی البرز ایرانیان هیچگونه شخصیت حقوقی نداشته و درون هیچ کجا ثبت نشده هست به طوریکه درون جاهای مختلف مثل جلسات سران قوا از این تعاونی اسمی با عنوان تشکیلات مؤسسه البرز ایرانیان یاد می‌شود به این معنی عنوان درست و معلوم حقوقی اصلاً نداشته هست.

وی افزود: اقدامات بانک مرکزی را درصورتیکه ببینید متوجه می‌شوید که بانک مرکزی تنها به این تشکیلات تذکر نداده هست بلکه به سایرین هم تذکر داده و اقدامات لازم را هم انجام داده هست.

نماینده قسمت نظارتی بانک مرکزی افزود: متهم مدعی هست که همه دستورات بانک مرکزی را انجام داده هست درون صورتیکه بانک مرکزی تنها یک دستور داده هست و آن هم توقف فعالیت‌ها می‌باشد ولی نه تنها به این دستور توجهی نشده بلکه فعالیت‌های مؤسسه گسترش هم یافته هست.

وی افزود: آقای آزاد درون دفاعیات خود مدعی هستند که نامه بانک مرکزی مبنی بر اخلال بودن اقدامات به دستشان نرسیده هست ولی ما تحقیق کردیم و مشاهده کردیم که این نامه درون تاریخ ۹۳…۳…۱۳ تحویل گردیده هست حتی ساعت تحویل هم ۱۱:۱۰ دقیقه هست لذا این ادعا منطقی و معقول نیست.

وی گفت: حتی بانک مرکزی هم درون سایت خودش و هم درون رسانه ملی ۲ دفعه اطلاعیه داد و گفت که تعاونی البرز ایرانیان فاقد مجوز هست و حتی به مردم هشدار داده که با این مؤسسه همکاری نکنند.

نماینده قسمت نظارتی بانک مرکزی بیان کرد: متهم ادعای دیگری مبنی بر اینکه به مکاتبات وی جواب داده نشده هست ولی همه مستندات و شماره نامه‌ها موجود هست که به مکاتبات جواب داده شده هست.

وی گفت: سوال این هست که به چه دلیل ناجا از ادامه فعالیت‌ها جلوگیری نکرده هست که باید گفت دلیل این کار نگرانی پلیس از تبعات آن می‌باشد که درصورتیکه جلوی فعالیت شعب را بگیرد سپرده گذاران تجمع کنند و به مصالح کشور نیست که این کار صورت گیرد. همچنین پلیس از اعمال نفوذ این فرد با مدیران استانی حرف زده هست که مقامات استانی گفته‌اند که دستور بانک مرکزی انجام نشود.

وی افزود: بسیاری از سپرده‌گذاری‌ها حیف و میل شده هست و از سپرده‌های مردم به خود مردم سود داده شده هست. اصلاً درون کجای دنیا بازدهی یک پول ۴۵ درصد هست که این افراد سود ۴۵ درصدی گرفته‌اند که سودهای نامتعارف بوده هست.

نماینده قسمت نظارتی بانک مرکزی گفت: این افراد به جای اینکه بابت خرید یک ملک یا کالا پول نقد بدهند به جایش ازبرای وی سپرده ایجاد می‌کردند درون حالیکه آن حساب منشأ نداشته و صوری بوده هست به این معنی اصلاً سپرده‌گذاری رسمی صورت نگرفته بود. دلیل اینکه سودهای پرداختی غیرواقعی هست این هست که اصلاً پولی وجود نداشته و تنها اعتبار بوده هست و اساساً دلیل اینکه بانک مرکزی ورود جدی نداشته هست این بوده که اصلاً این موسسه مجوزی ازبرای فعالیت بانکی نداشته هست.

وی افزود: متهم مدعی هست که با ۹۹ درصد سپرده‌گذاران تسویه شده هست ولی این تسویه از طریق خطوط اعتباری بانک مرکزی و پایه پولی بوده هست به این معنی بانک مرکزی مجبور شد از پایه پولی مبالغ را بپردازد و یکی از دلایل تورم‌های گذشته هم همین موضوع بوده هست چون استفاده کردن از پایه پولی بسیار ضریب فضا دارد و درون تورم بسیار مؤثر هست و ممکن هست اثرات آن سالها درون اقتصاد جامعه باقی بماند.

وی گفت: متأسفانه این افراد هیچکدام از فعالیت‌هایشان را حسابرسی نمی‌کردند و اصول استاندارد حسابرسی را رعایت نکرده‌اند. به طوریکه اکنون حتی شرکت‌های کوچک هم به کار حسابرسی توجه ویژه دارند.

وی درون آخر گفت: انتظار بانک مرکزی و مردم این هست که انشاالله با متهمین برخورد جدی صورت گیرد.

پس از آخر اظهارات نماینده قسمت نظارتی، نماینده دادستان از قاضی اجازه خواست که ۲ سوال را از متهم قریانی بپرسد.

نماینده دادستان پس از حضور درون جایگاه از متهم قریانی سوال کرد که آقای آزاد عنوان کرده هست که قبل از سال ۹۳ همه مسئولیت‌ها به عهده شماست، شما این حرف را قبول دارید؟

متهم قریانی جواب داد: خیر.

نماینده دادستان سوال دوم را از متهم پرسید و گفت: شما درون صورت جلسات عنوان کرده‌اید که دلیل همکاری و آشنایی شما با آقای آزاد ارتباط وی و اعمال نفوذ وی بوده هست، آیا این حرف را تائید می‌کنید؟

متهم قریانی گفت: بله، ولی این حرف احتیاج به توضیح دارد.

نماینده دادستان سوال سوم را هم پرسید و گفت: درون خصوص حضور آقای آزاد به همراه پدر همسرش درون بانک مرکزی و اخذ مجوز شما این حضور را تائید می‌کنید؟

قریانی جواب داد: بله.

درون ادامه قاضی صلواتی از متهم ردیف اول پرونده به این معنی امیرحسین آزاد خواست نسبت به اظهارات نماینده دادستان و نمایندگان بانک مرکزی از خود دفاع کند.

متهم پس از حضور درون جایگاه اظهار کرد: قبل از دفاع از خود باید بابت اینکه اجازه دادید درون جلسه قبل و امروز از خود دفاع کنم از شما تشکر کنم.

وی افزود: بنابر اظهارات نماینده دادستان، تلاش می‌کنم به ترتیب به مطالب بیان شده جواب دهم.

وی گفت: نماینده دادستان درون ابتدای اظهاراتشان عنوان کرده‌اند که ۸۰۰ میلیارد تومان پول از مردم به عنوان سپرده اخذ شده هست ولی تکلیف ۳۰۰ میلیارد تومان آن معلوم نیست که درون جواب به این حرف باید جواب دهم که اصلاً ۳۰۰ میلیاردی وجود ندارد چون مابه‌التفاوت پولی که از مردم گرفتیم و به مردم هم داده‌ایم ۱۶۲ میلیارد تومان هست نه ۳۰۰ میلیارد تومان. درست هست که از پول‌های مردم به مردم سود پرداخت شده هست به این معنی دیگر این پول‌ها درون اختیار من نیست و مخفی نمی‌باشد.

آزاد گفت: گفته می‌شود که به چه دلیل من پرداخت بدهی‌ها توسط بانک تجارت را قبول دارم که جواب می‌دهم چون ما با مردم قرارداد بسته بودیم و باید پول آنها پرداخت شود.

متهم ادامه داد: نماینده دادستان عنوان کردند که من درون سن ۲۴ سالگی ۲ میلیارد داشته‌ام و درون سن ۳۰ سالگی تنها یک ملکم درون پاسداران ۵۰ میلیارد تومان هست؛ درون جواب ببه این مطلب هم باید بگویم که ما بر این ملک ادعای مالکیت نداریم و چون درون آن وقت شرایط نبود که آن را به اسم مؤسسه بزنیم به خاطر اینکه اسنادش از میان نرود آن را به نام خودمان زدیم و پس از دستگیری آن را به هیأت تسویه عنوان کردیم و اصلاً جزء کشفیات نیست چون خودم آن را معرفی کرده بودم.

آزاد خطاب به نماینده دادستان گفت: شما فرمودید که بنده با هواپیمای شخصی به جزایر اختصاصی مسافرت کرده‌ام. لطفاً درون محضر دادگاه بفرمائید که چه سندی ازبرای این حرف دارید؟ فکر نمی‌کنم درون جمهوری اسلامی ایران کسی هواپیمای شخصی یا جزایر اختصاصی داشته باشد. درست هست دست من به جایی نمی‌رسد و قدرت شما بیشتر از من هست ولی با آبروی مردم گیم نکنید.

وی ادامه داد: شما درون مطالب ابتدای جلسه گفتید که آبروی مؤمن خون «حامد کرمی» هست ولی این را خوب هست که بدانید که حامد دوست ۱۵ ساله من هست و ما با هم تحصیل، زندگی می‌کردیم.

متهم گفت: بازپرس روزی که من به دادسرا می‌رفتم عده‌ای از تجمع کنندگان را به دادسرا می‌آورد و می‌گفت بیا پول اینها را بده. بازپرس به من می‌گفت که ببین فلانی مشکل دارد و سرطان دارد، بیا ولش را بده، من از آن فرد طلبکار می‌پرسیدم که طلب تو چقدر هست، می‌گفت مثلاً ۳ میلیون و من به بازپرس می‌گفتم که آقای بازپرس درون حساب‌های مؤسسه هم اکنون ۱۰ میلیارد پول هست، یا درون حساب شخصی من هم اکنون یک میلیارد پول هست،لطفاً اجازه بده پول وی را بدهم، بازپپپرس می گفتم از این پول‌ها نده، از پول‌های مخفی طلب وی را بده.

وی خطاب به نماینده دادستان گفت: لذا ازبرای آن چیزی که مدرک ندارید مدعی نشوید، و از کسی که جز خدا کسی را ندارد بترسید. من چه زمانی به ضابط یا بازپرس توهین کردم؟ واقعاً بازپرس بسیار تلاش کرد و زحمت کشید ولی بازپرس مردم را می‌فرستاد سراغ من که بروید پولتان را بگیرید درون حالیکه خودش همه حساب‌ها را توقیف کرده بود و اجازه دسترسی به آن ها را نداشتیم و با این کارش می‌خواست من را جلوی مردم شرمنده کند.

آزاد درون دفاع از خود مبنی بر اینکه ازبرای فعالیت‌هایش مجوز داشته هست، نامه‌های بانکی را به قاضی  و حاضرین درون جلسه نشان داد و گفت: درصورتیکه من مجوز نداشته‌ام پس این اسناد و نامه‌های امضا شده ازبرای چیست؟

وی خطاب به نماینده دادستان گفت: شما درون مطالبتان گفتید که من با زد و بند با مسئولان بانک مرکزی توانسته‌ام فعالیت کنم اولاً اینکه لطفاً بفرمائید با چه کسی زد و بند کرده‌ام، درصورتیکه منظورتان آقای پورمحمدی هست باید بگویم که وی از شریف‌ترین مدیران بانکی هست. دوماً اینکه درصورتیکه زد و ببندی بوده هست باید شما وی را هم دستگیر کنید.

متهم گفت: شما درون مطالب خود گفتید که من از اعمال نفوذ پدر همسرم که استاندار هرمزگان هست استفاده کردن کرده‌ام درون حالیکه پدر همسر من درون سال ۹۶ استاندار هرمزگان شده هست به این معنی زمانی که من درون زندان بوده‌ام. پس کارهای من به ایشان ربطی ندارد البته شاید شما غرایض سیاسی داشته باشید.

آزاد ادامه داد: شما فرمودید که پلیس عنوان کرده هست که به ۲ دلیل با پلمب شعبات را انجام نداده هست یکی اعمال نفوذ درون مقامات استانی و دوم ترس از تجمعات که البته من دلیل دوم را هم قبول دارم چون خود من هم از این موضوع می‌ترسیدم که هرج و مرج شود. ولی درمورد اعمال نفوذ به فرض اینکه اعمال نفوذ هم بوده هست پس آن اعمال نفوذ هم جرم هست و باید به این جرم که توسط دیگری بوده هست هم رسیدگی شود.

درون اینجا قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: بله، اعمال نفوذ بوده هست. مسئولان وقت استان همدان پلیس را از انجام دستورات بانک مرکزی منع می‌کردند.

متهم امیرحسین آزاد درون جواب به مطالب گفته شده از سوی نماینده دادستان گفت: آقای نماینده دادستان، شما عنوان کرده‌اید که بنده به مسئولان استانی وام‌های کلان می‌دادم درون صورتیکه چنین چیزی درست نیست، من به یکی از مسئولان وقت استان ایلام یک وام قرض الحسنه ۵۰ میلیون تومانی داده بودم که تا زمانی که شعبه باز بود اقساطش را پرداخت می‌کرد و حتی پس از اینکه شعبه پلمب شد چندین دفعه ازبرای بازپرداخت اقساط و حتی تسویه مراجعه کرده بود ولی کسی توجه نکرده هست.

وی گفت: درون مورد ملک مطهری مطالبی داشتید که باید بیان کنم این ملک ۱۰۰۰ متری بوده و ما آن را ۱۴ میلیارد تومان خریداری کرده بودیم. آقای فریدون چراغی تمام مدارکش ازبرای فروش کامل بود و ما ازبرای خرید آن چندین کارشناسی و ارزیابی انجام داده بودیم چون درون خیابان اصلی مطهری بود.

متهم افزود: شما فرمودید که درون طی ۵ سال ما کار تولیدی و صنعتی نداشته‌ایم یا تسهیلاتی که داده‌ایم ازبرای صنعت نبوده هست که باید بگویم ۶۰ الی ۷۰ درصد تسهیلاتی که ما به مردم دادیم درون استان ایلام، کردستان و مناطق محروم بوده هست و به خاطر موانعی که داشتیم نتوانستیم کار تولیدی کنیم. یک کارخانه «توحید دارو» را هم می‌خواستیم مسیر اندازی کنیم که موانع اجازه نداد.

امیرحسین آزاد متهم ردیف اول گفت: شما همچنین فرمودید که ما ۸۸ میلیارد تومان تسهیلات داده‌ایم و بازپرداخت نشده هست، ولی این عدد ۸۸ میلیارد تومان اکنون به این رقم رسیده هست و آن وقت ۸۸ میلیارد تومان نبوده هست ولی این توضیح لازم هست که آیا من دستور داده‌ام که از افراد اقساط گرفته نشود یا من دستور داده‌ام از افراد ضمانت نگیرید؟ چون ممکن هست اختلاس باشد یا حساب‌سازی شود یا شاید اصلاً مدیر شعبه تخلف کرده باشد بنابراین باید از بدهکاران پرسید که به چه دلیل قسطشان را نداده‌اند.

وی گفت: شما فرمودید که من گفته‌ام که بازپرس از سمت خودش مطالب را می‌نوشته هست ولی من چنین حرفی نزدم بلکه من گفته‌ام که درون جلسات مواجهه حضوری بازپرس جمع‌بندی عرایض ما را خودشان می‌نوشتند و می‌دادند ما امضاء می‌کردیم.

آزاد افزود: شما گفتید که من درون ۲۴ سالگی چه تخصصی داشته ام که آقای قریانی سراغ من آمده هست؟ که باید بگویم درون آن وقت پدر همسر من مسئولیتی نداشته هست که من بخواهم بگویم قدرت اعمال نفوذ دارم و درصورتیکه چنین نفوذی داشتم ازبرای خودم کار می‌کردم و می‌رفتم دیگر مجوزها را اخذ می‌کردم تا گرفتار اینجا نشوم.

متهم ادامه داد: بنده درون آن وقت نماینده شرکت لیزینگ درون ایلام بودم و زمانی ازبرای کارهای شرکت به تهران امده بودم مدیرعامل شرکت لیزینگ مهر به من گفت چون تو کارت خوب هست می‌خواهیم یک تعاونی بزنیم و درصورتیکه علاقه‌مند هستی تو هم بیا قسمت آی‌تی آن را بر عهده بگیر که من هم این پیشنهاد را قبول کردم و نهایتاً درون جلسه پس با آقای قریانی آشنا شدم. خوب هست بدانید که من قبل از اینها هم شرکت کامپیوتری داشتم و درون کار ملک، خودرو و تلفن همراه هم فعالیت کرده‌ام و لذا آن ۲ میلیارد تومان هم از این فعالیت‌ها بوده هست.

وی خطاب به نماینده دادستان گفت: شما همچنین به تمسخر گفته‌اید که من با پدرهمسرم به بانک مرکزی رفته‌ام تا درمورد آب و هوا حرف بزنیم، درون صورتیکه من چنین حرفی نزدم و گفتم که پدرهمسرم رفته بود به بانک مرکزی تا درمورد مسائل روز حرف بزند.

آزاد ادامه داد: همچنین شما گفته‌اید که من اقرار کرده‌ام که تا قبل از سال ۹۳ درون مؤسسه هیچ سمتی نداشته‌ام ولی من مجدداً می‌گویم که از اول کار درون مؤسسه بوده‌ام ولی به خاطر حجم بالای کیفرخواست تصمیم گرفتم که تنها از دوران مدیریتی خود دفاع کنم و به دوران مدیریتی آقای قریانی نپردازم.

متهم ادامه داد: شما می‌گویید ما غیرقانونی از تابلوی موسسه فردوسی استفاده کردن کرده ایم ولی من نامه‌ای دارم از موسسه فردوسی که خطاب به آقای قریانی نوشته شده و درون آن عنوان شده که ٧٠ درصد مسیر تغییر تابلو باید تا ٣١ فروردین سال ٩١ انجام شده باشد.

وی افزود: همچنین شما گفته اید که آقای بای سلامی موسسه را به ما فروخته‌اند و زمانی نتوانستند با ما کار کنند آن را منحل کردند. این خود یک تخلف بزرگ هست. آقای با سلامی می‌گوید من استعفا داده ام؛ بر فرض این که استعفا داده باشند ۱۰۰% موسسه را به من فروخته اند و نمی توانستند آن را منحل کنند.

امیرحسین آزاد گفت: شما همچنین درون اظهارات خود بیان کردید که من گفته ام آقای لطفی سمتی درون ایلام نداشتند و پس گفتید بله ایشان درون کردستان سمت داشتند. به این معنی شما صحبت خودتان درون کیفرخواست را تکذیب می کنید. شما همچنین به من منتسب کردید که گفتم من شاکی ندارم و من از اموال صیانت کرده ام. من نگفتم که بدهی را من پرداخت کردم تنها گفتم پرداخت شده هست.

وی ادامه داد: بنده نامه‌ای که درخصوص الزام همکاری با بانک تجارت بود را با حسن نیت درون وقت بازداشت خود امضا کردم به چه دلیل که نماینده بانک مرکزی گفت درصورتیکه امضا کنی اموال مردم پرداخت می‌شود.

وی افزود: گفتید به چه دلیل من گفتم به رغم تسویه با شکات قرار وثیقه من کاهش نمی‌یابد؛ من گفته ام اموال من ضبط شده به چه دلیل قرار وثیقه کاهش نیافته هست.

امیرحسین آزاد مجدداً درون انتقاد از بازپرس پرونده گفت:  بعضی احوال من قیمت گذاری نشده و آقای بازپرس گفتند اموتل شما مشکل دارد. گفتند فلان ملک را با مبایعه نامه خریدید و من هم گفتم به عنوان مثال درون مورد ملک پاسداران به به ستاد اجرایی فرمان امام نامه زده اند که سند را به نام آزاد منتقل نکنید.

وی ادامه داد: من تحکم نکردم و نگفتم هیچ کارشناسی ازبرای اموال من صورت نگرفته ولی کارشناسی درون بهترین حالت سختگیرانه بوده هست. تویوتا کمری من را ۵۰ میلیون کارشناسی کرده اید درون حالی که الان پراید ۵۰ میلیون قیمت دارد.

متهم ردیف اول این پرونده همچنین درون واکنش به اظهارات نماینده دادستان که گفت شما درون سال ۹۳ اموال را میان خودتان و آقای قریانی تقسیم کرده اید گفت: من این حرف را مطرح نکرده ام. به من اتهام حیف و میل اموال مردم را زده‌اید؛ زمانی من عرض کردم که از هیات تسویه تشکر می‌کنم تشکر من به خاطر این موضوع هست که این اموال درون بازپرسی قیمت‌گذاری نشده ولی آنها دستور کارشناسی کل اموال را صادر کردند. اول اموال را کارشناسی کنید و پس به اتهام بزنید که اموال را حیف و میل کرده‌ام.

امیرحسین آزاد درون خصوص اینکه گفته شده اقدامات وی سبب ایجاد تجمع درون کشور شده و یکی از تجمعات نیز به قتل یک نفر ختم شده هست گفت:معتقد هستم تجمع به دلیل اقدامات بازپرسی بوده به چه دلیل که پس از ۹ ماه از بازداشت من و بسته شدن حساب ها این تجمعات صورت گرفت. البته نباید کل تجمعات را به ما منتسب کنید به چه دلیل که قبل از ما موسسه فرشتگان نیز به مشکل برخورده بود.

قاضی درون واکنش به سخنان این متهم گفت: براساس اطلاعاتی که به ما داده شده درون سال ۹۵، ٢٠ تجمع و درون سال ۹۶ ،۷۲ تجمع به دلیل مؤسسه شما صورت گرفته هست. همچنین تجمع سپرده گذاران شما درون شهر کرج سبب قتل حامد کرمی شده هست. آیا عذاب وجدان ندارید؟

قاضی صلواتی ادامه داد: همچنین درون آخرین تجمعات شعارهای هنجارشکنانه علیه نظام مطرح شده و این حاصل اقدامات شما هست. درصورتیکه الان شکات شما درون دادگاه نیستند به دلیل این هست که درون جلسه سران قوا مقرر شد بدهی شما پرداخت شود و البته این موضوع نیز سبب ایجاد تورم درون کشور شد. شما اینجا تنها درون حاشیه صحبت می کنید. کل اموال شما ۲۰۰ میلیارد قیمت‌گذاری شده هست درون حالی که شما ١٢٠٠ میلیارد بدهی دارید و بعضی شکات به دلیل مابه‌التفاوت سود نیز همچنان شاکی هستند…عملکرد شما اخلال عمده درون نظام اقتصادی کشور هست.

متهم ردیف اول این پرونده درون ادامه دفاعیات خود گفت: یک جایی مدیر تسویه اموال موسسه البرز فرمودند ۶۵ مورد تسهیلات به دلیل جابجایی سیستم پرداخت بوده که من اطلاع ندارم و حرف ایشان را می پذیرم.

قاضی پرسید: درون مؤسسه شما چند مورد تسهیلات بدون پشتوانه پرداخت شده هست که آزاد جواب داد: بصورت سیستمی نبوده و تنها یک مورد هست.

قاضی صلواتی درون ادامه با اشاره به پرونده حمید باقری درمنی ترسید: آقای باقری درمنی چقدر سرمایه درون موسسه شما آورده بود؟

 آزاد جواب داد : ایشان ٣١ میلیارد و ۵٠٠ ملیون آورده بودند که  قاضی درون واکنش به اظهارات آزاد گفت: ایشان ١٨…۵ میلیارد آورده بودند.

متهم گفت: شما شاید حضور ذهن ندارید ایشان ١٧…۵ میلیارد تسهیلات گرفته بودند.

قاضی پرسید: شما چطور با درمنی ارتباط برقرار کردید؟

آزاد جواب داد: مدیرعامل پیشین پست بانک ایشان را به من معرفی کردند.

متهم ردیف اول این پرونده همچنین درون خصوص اینکه گفته شده ملکه زعفرانی مشکل منبع ها طبیعی دارد گفت این مسئله به دادگاه رفته و درون دادگاه تجدید نظر گفته شده که ۸۵۰۰ مشکلی ندارد هم یک مجموعه ۹۰ واحدی هست که خریدار به دلیل اینکه از وضعیت ما اطلاع داشت سوء استفاده کردن کرد و مبلغ را تسویه نکرده هست من اموال دیگری ندارم که بانک تجارت معرفی کنم ولی فکر می‌کنم همین اموال بدهی را پر کند که قاضی جواب داد پر نمی‌کند اموال شما ۲۰۰ میلیارد و بدهی شما هزار و ۲۰۰ میلیارد هست.

قاضی صلواتی با آخر بخشی از دفاعیات امیرحسین آزاد قاضی صلواتی ضمن عنوان ختم چهارمین جلسه بیان کرد: تاریخ جلسه بعدی متعاقباً عنوان می‌گردد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *