آثار برگزیده جشنواره دایره خلاق به سطح شهر می‌آید

به گفته گروه شهری خبرگزاری فارس،‌ یاسر جعفری با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه این جشنواره قبل از عید برگزار شد، افزود: جشنواره دایره خلاق هر سال درون حوزه مبلمان شهری با موضوعی خاص برگزار می‌شود، امسال نگاه این بود که بتوانیم همه مشارکت ایده‌ها، خلاقیت و همفکری همه شهروندان و متخصصان به نتیجه مطلوب که همان مبلمان شهری هست، برسیم.

وی ادامه داد: هر سال براساس این سازوکار جشنواره برگزار و طرح‌های اولیه به دبیرخانه می‌رسد، درون ابتدا تعدادی از طرح‌های منتخب به صورت ماکت و نهایتا ۱۰ یا ۲۰ اثر نهایی یک به یک ساخته می‌شود. درون طول این سال‌ها بیش از ۱۰۰ اثر به صورت تک اثر از مبلمان شهری، وسایل گیم کودک یا مبلمان مربوط به فضاهای تاریخی ساخته شده هست که بخشی درون برج میلاد، بخشی درون پارک آب و آتش یا درون فضاهای خاص شهری درون حال استفاده کردن و به نمایش گذاشتن هست.

جعفری اضافه کرد: موضوعی که ازبرای نخستین دفعه اتفاق افتاد تکثیر مبلمان و توزیع آن درون شهر بود. ما مبلمان منتخب دوره‌های اول، دوم، سوم جشنواره که مربوط به مبلمان کودک، بافت تاریخی و ویژه بافت شهر بود را براساس ایده‌های رسیده با نظارت فنی لازم تکثیر و درون سطح شهر نصب خواهیم کرد. این اتفاق جدیدی هست که ما نخستین دفعه مبلمانی را ازبرای مردم و از طریق طراحی توسط خود آنها ایجاد کرده‌ایم و این شاید به نتیجه رسیدن شعار «تهران شهری ازبرای همه» باشد.

معاون فنی سازمان زیباسازی گفت: امسال آثار رسیده به جشنواره حدود ۳۸۰ مورد بود که از این تعداد نهایتا ۴۰ اثر درون مرحله اول و ۱۰ اثر درون مرحله نهایی به عنوان اثر منتخب داوری و ۵ مورد جایزه طرح‌های برتر را دریافت کرد.

وی اضافه کرد: امسال موضوع معلوم جشنواره دایره خلاق مبلمانی ازبرای محدوده پهنه فرهنگ و هنر رودکی، پروژه مهمی‌که سازمان زیباسازی ازبرای آن برنامه ریزی کرده هست، بود. موضوع مسابقه دایره خلاق مبلمانی ازبرای این پهنه بود، به این معنی ترکیبی از مبلمان‌های هم خانواده شامل نیمکت، سطل زباله، پایه چراغ، تابلوهای راهنما و حتی لانه‌هایی ازبرای حیوانات.

جعفری افزود: طرح‌های برتر معلوم شدند و امیدواریم بتوانیم این طرح‌ها را درون پهنه رودکی بسازیم و استفاده کردن کنیم. 

معاون فنی سازمان زیباسازی تصریح کرد: به هر حال سازمان زیباسازی تمام تلاش خود را می‌کند تا از همه خلاقیت‌ها و سلایق درون شهر با برگزاری فراخوان‌ها دست پیدا کند تا بتواند آرشیو بزرگی از مبلمان شهری داشته باشد. ما الان این آرشیو را داریم که مختص شهر تهران بوده و این سبب تمایز و تعریف درست تهران از دیگر شهرهای بزرگ دنیا و برند شدن شهر می‌شود.

وی تاکید کرد: جشنواره دایره خلاق تا امروز توانسته وظیفه خود درون موضوع ساماندهی منظر شهری را به خوبی ایفا کند و از امسال با تکثیر و ورود این مبلمان به شهر شاهد اتفاقات جدیدی خواهیم بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *