باند سازمان یافته فیشینگ متلاشی شد/ دستگیری ۱۲ کلاهبردار ۴۶ میلیاردی

به گفته خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، سردار وحید مجید رئیس پلیس فتا ناجا درون تشریح خبر فوق اظهار داشت: درون پى ارجاع بیش از ۱۰۰ فقره پرونده برداشت غیرمجاز از حساب شهروندان درون استان خراسان رضوى درون بازه زمانى ۲۰ روزه، کارشناسان تیم عملیات ویژه پلیس فتا ، اقدامات فنى خود را درون این خصوص شروع کردند.

وی افزود: کارشناسان پلیس فتا استان خراسان رضوى با انجام بررسی ها و تحقیق‌های تخصصی دریافتند بخشى از وجوه سرقتى درون حساب افراد مختلف درون سراسر کشور به چرخش درآمده و بخشى دیگر صرف خرید شارژ،‌ کالا، ارز دیجیتال و دیگر خریدهاى اینترنتى درون نقاط مختلف کشور شده هست.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه تراکنش خریدهاى صورت گرفته از رقم بالایى برخوردار بود، عنوان کرد: با تلاش پلیس فتا، تعدادى از متهمان درون فضاى سایبرى شناسایى و پس از اخذ هماهنگی‌های قضائی طی اقدامی هماهنگ ۸ متهم جوان و نوجوان درون مشهد مقدس و ۲ متهم درون تهران و ۲ نفر دیگر درون استان‌های شمالى کشور دستگیر شدند؛ متهمان به همراه تجهیزات رایانه‌اى کشف شده به پلیس فتا خراسان رضوی انتقال پیدا کردند.

رئیس پلیس فتا ناجا درمورد ابعاد فعالیت این باند کلاهبردارى، گفت: با توجه به وسعت دامنه کلاهبردارى‌ها درون سطح کشور معلوم شد مجرمان با طراحى صفحات فیشینگ نظیر دریافت شارژ و خریدهاى زیر قیمت به صورت اینترنتى و یا وعده‌هاى واهى دیگر کار به فریب طعمه‌های خود می‌کردند.

وی ادامه داد: قربانیان نیز با وارد کردن اطلاعات کارت بانکى خود درون صفحات جعلى ، اطلاعات مزبور را درون اختیار اعضای این باند قرار داده ، به شکل ای که هر کدام از اعضاى باند بدون اینکه یکدیگر را از قبل ملاقات کرده باشند درون فضاى مجازى، یک گروه سازمان یافته تشکیل داده بودند و با تقسیم مسئولیت؛ موجودى حساب قربانیان را خالی کرده و حتى با سوء استفاده کردن از اطلاعات حساب‌هاى بانکى آن‌ها دست به پولشویى می‌زدند.

وى تصریح کرد: با توجه به وسعت دامنه فعالیت این باند کلاهبردارى، رقم و میزان دقیق آن که تاکنون از ۲ هزار و ۱۰۰ اطلاعات کارت بانکى بدست آمده ، معلوم شده بیش از ۴۶ میلیارد ریال برداشت غیر مجاز درون فاصله زمانى کمتر از ۳ ماه صورت گرفته که درون این رابطه بررسی ها از سوی پلیس ادامه دارد.

این مقام ارشد انتظامى خاطر نشان کرد: درون تحقیق پرونده متهمان دستگیر شده، معلوم شد، تمامى افراد مزبور از داشتن خانواده مطلوب و رابطه ها خوب خانوادگى محروم بوده و از نعمت پدر و یا مادر و به ویژه کمبودهای عاطفى رنج می‌بردند و براى حل مشکلات دوران جوانى و نوجوانى و خرج‌هاى متفرقه با انگیزه مالى به این کار کلاهبردارانه روى آورده بودند که این امر نیز درون حوزه اجتماعى و رفتار شناسى توسط کارشناسان مربوطه قابل بررسى خواهد بود.

سردار مجید با بیان اینکه شهروندان گرامى ازبرای خرید اینترنتى خود به هشدارهاى پلیس فتا توجه کنند، گفت: کاربران فضاى مجازى مى‌بایست آگاهى خود را نسبت به تشخیص سایت و درگاه اصلى از جعلى افزایش دهند، همچنین نرم افزارهاى مورد احتیاج تلفن همراه هوشمند خود را از سایت‌هاى معتبر و رسمى ‌تهیه کرده و به هیچ عنوان از شبکه‌هاى اجتماعى به ویژه تلگرام نسبت به دریافت اپلیکیشن‌هاى موبایل کار نکنند به چه دلیل که ریسک بالایى درون جاسوسى و نصب بدافزار به همراه خواهد داشت.

رئیس پلیس فتا ناجا درون خاتمه از شهروندان خواست: درون صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس cyber police…ir قسمت گزارشات مردمى عنوان کنند و هشدارهاى پلیس را جدى بگیرند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *