پایش فشار خون ۲۰‌میلیون ایرانی

به گفته خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت درون نشست خبری بسیج ملی فشار خون اظهار داشت: شورای بسیج ملی فشار خون با دستور وزیر بهداشت تشکیل شد، این شورا از ۷ کارگروه تشکیل شده هست.

وی گفت: اقدامات اصلی این کمپین بر عهده دانشگاه هست و رؤسای دانشگاه‌ها به عنوان رئیس ستاد خدمت‌رسانی خواهند کرد. یکی از ویژگی‌های این کمپین این هست که همه دستگاه‌ها و نهادها درون این کمپین مشارکت دارند و بسیاری از گروه‌ها ازبرای حضور درون این کمپین عنوان آمادگی کردند، اقدامات این کمپین از هفته دوم اردیبهشت که مصادف با هفته سلامت کلید خورده هست. تا هفته دوم خرداد ماه موضوع آگاه‌سازی مردم جامعه انجام می شود و از نیمهدخرداد عملیات اجرایی شروع می‌شود و تا آخر هفته دوم تیر ماه ادامه خواهد یافت.

وی افزود: پس از شروع عملیات، پایش تا یک ماه ادامه پیدا خواهد کرد و درون هفته اول مهر ماه که روز جهانی قلب هست نتایج کار ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه هدف ما پایش فشار خون ۲۰‌میلیون ایرانی هست، گفت: حدود ۲۶ هزار خانه بهداشت و پایگاه سلامت درون سراسر کشور داریم که به عنوان زیرساخت اصلی ازبرای اندازه‌گیری فشار خون درون این کمپین استفاده کردن می‌شود.

وی توضیح داد: درون ۱۰۰۲ بیمارستان دولتی، ایستگاه های سنجش خون ایجاد می‌شود و درون ۱۲۴۱ شهری که تقسیم کرده‌ایم، پایگاه ثابت سلامت سیار ایجاد خواهیم کرد که تعداد کل پایگاه‌های برآورد شده درون این شهرها به حدود ۲۶۰۰ پایگاه خواهد رسید. نیروهایی که درون پایگاه‌های ثابت و سیار به کارگیری خواهند شد ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر هستند که درون قالب پرسشگرانی هستند که آموزش دیده‌اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تمام پرسشگران دوره‌های لازم را گذرانده‌اند و پیش‌بینی شده این افراد دو ساعت آموزش لازم را ازبرای آشنایی با اهداف کمپین ببینند.

وی ادامه داد: ازبرای ایستگاه‌ها فشارسنج دیجیتال درون نظر گرفته شده هست که بتوانیم با دقت و سرعت کار را انجام دهیم. درون هر نقطه‌ای می‌توانیم اطلاعات را با گو‌شی‌های هوشمند درون سامانه ثبت کنیم، همچنین به دلیل اینکه ممکن هست درون مواقعی قطع اینترنت داشته باشیم اطلاعات درون فرم‌ها ثبت و سپس وارد سامانه می‌شوند.

رئیسی افزود: افرادی که دارای فشار خون هستند دو فرم ارجاع فوری و ارجاع غیرفوری پیش‌بینی شده هست و درصورتیکه فردی فشار خون بالا داشت به صورت فوری ارجاع داده می‌شود.

وی تصریح کرد: فرم‌های غیر فوری ازبرای افرادی هست که بعدا باید به مراکز درمانی مراجعه کنند.

اکبری رئیس مرکز بررسی ها درون ادامه مراسم، گفت: وزارت بهداشت به دلیل مسؤولیت‌پذیری که درون قبال مردم دارد، نیازهای اساسی حوزه سلامت را هدف گرفته هست. این یک دیدگاه مثبت هست که امیدوارم نتیجه‌قسمت باشد.

وی افزود: به زودی شاهد عزم بزرگ مردم ایران ازبرای خدمت‌رسانی به سلامت جامعه خواهیم بود. خوشحالیم که تمام قسمت‌های خصوصی و دولتی، وزارت کشور، وزارت نفت و … عنوان آمادگی کرده و به میدان آمده‌اند فلذا شاهد یک هیجان انقلابی خواهیم بود.

وی با تأکید بر این نکته که وزارت بهداشت عموم جامعه را درون این طرح مدنظر دارد گفت: امروز شاهدیم درون آمریکا بیش از ۵۰۰ هزار مورد سرخک مشاهده شده هست درون حالی که ما درون کشور شاهد ریشه‌کن شدن این بیماری هستیم که این امر را مدیون آگاهی‌رسانی اصحاب رسانه هستیم که سبب شده حتی از کشورهای توسعه‌یافته جلوتر باشیم‌.

اکبری افزود: بسیج ملی کنترل فشار خون درون ۴۵ روز تمام نمی شود و افراد شناسایی شده رها نشده و درمان آنها پیگیری می شود‌.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *