وزیر بهداشت: ۶۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود خبر ندارند

به گفته خبرنگار اجتماعی فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت با حضور درون یک برنامه تلویزیونی از شروع به کار بسیج ملی کنترل فشار خون از امروز خبر داد.

وی گفت: بیماری‌های غیرواگیر درون کشور، نخستین رتبه را درون مرگ و میر به خود اختصاص داده‌اند.

وزیر بهداشت با اشاره به آخرین آمار علل وقوع مرگ و میر درون کشور اظهار داشت: از ۳۸۰ هزار مرگ، ۳۱۳ هزار مرگ مربوط به بیماری‌های غیرواگیر می‌شود که درون میان این ۳۱۳ هزار مورد نیز حدود ۱۶۱ هزار مورد از مرگ‌ها تنها به دلیل بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی بوده هست و ۹۷ هزار مورد به صورت مستقیم با فشار خون درون ارتباط بوده هست.

نمکی گفت: به همین دلیل درون زمینه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر با نگاه به طرح تحول سلامت درون راستای پیشگیری به سمت کنترل فشارخون درون میان مردم کار کردیم.

وی خاطرنشان کرد: ۴۵ تا ۶۰ درصد مردم دچار فشارخون هستند که از آن خبر ندارند و تنها زمانی که کارشان به CCU و یا ICU کشیده می‌شود و یا درگیر بیماری‌های کلیوی می‌شوند پی به این بیماری پنهان می‌برند.

وزیر بهداشت ادامه داد: به دلیل خرج‌های این بیماری ازبرای سلامت مردم و کشور، به این فکر افتادیم که به جای توسعه خدمت ها CCU و ICU درون کشور درون پی کاهش فشار خون باشیم.

نمکی با بیان اینکه قسمت اعظم این مرگ‌ها مربوط به سنین پایین هست، بیان داشت: ما سالانه بسیاری از جمعیت مولد کشور خود را به دلیل بیماری‌های ناشی از فشار خون مثل سکته‌های قلبی و بیماری‌های قلبی ـ عروقی از دست می‌دهیم.

وی درون جواب به این سؤال که درون بسیج ملی کنترل فشار خون چه اتفاقی خواهد افتاد، توضیح داد: ۲۰ سال پیش اداره کل مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر ایجاد شد و با وجود اینکه توانسته‌ایم بیماری‌های واگیر را قلع و قمع کنیم ولی به تله بیماری‌های غیرواگیر افتاده‌ایم.

نمکی ادامه داد: بیماری‌هایی مثل سرطان، بیماری‌های قلبی ـ عروقی یا دیابت، بیماری‌هایی هستند که وزارت بهداشت حداقل نقش را درون کنترل آنها دارد و باید بقیه دستگاه‌ها هم ازبرای کنترل آن به میدان بیایند و درون واقع کنترل بیماری‌های غیرواگیر کار میان‌بخشی را می‌طلبد که با وجود خرج‌های قابل توجه دستاوردهای مثبتی نیز خواهد داشت به همین دلیل تصمیم گرفتیم این کار با عنوان بسیج ملی درون سطح ملی رخ دهد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه درون سیلاب‌های گذشته کشور ۷۰ نفر از هموطنان‌مان جان خود را از دست دادند،‌گفت: ولی قاتل خاموشی مثل فشار خون هر ساله جان نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر از هموطنان‌مان را می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بسیج ملی کنترل فشار خون ازبرای نخستین دفعه درون کشور اتفاق افتاده و حدود ۴۰ میلیون نفر از افراد درون معرض خطر را تحت پوشش قرار می‌دهد. این ۴۰ نفر میلیون مربوط به هموطنان بالای ۳۰ سال و همه کسانی هست که درگیر بیماری‌های مزمن و بیماری‌های قلبی ـ عروقی هستند.

وزیر بهداشت با عنوان این خبر که این بسیج ملی تا ۱۵ تیر ماه ادامه خواهد داشت گفت:‌درون این طرح، فشارخون افراد کنترل شده و درمورد فشارخون به مردم آگاهی داده می‌شود و از همه مهمتر ازبرای کنترل این بیماری خاموش افراد درون معرض ریسک تحت مراقبت قرار می‌گیرند. 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *