واگذاری عمارت قجری به بلدیه

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس عمارت اعلم السلطنه که مربوط به دوره قاجار هست  درون  خیابان حافظ، چهارراه عزیزخان واقع شده هست.

این خانه قجری ۲۰ سال پیش به عنوان آثار ملی ثبت شد. این بنای تاریخی درون  ۱۲۷۹ هجری شمسی ساخته شد و حدود یک قرن پیش به مالکیت مرحوم کاظم بنا نظام ملقب به اعلم السلطنه درون آمد که وی از ملاک‌های  قزوین بود…پس از کاظم بنا عمارت اعلم السلطنه به خانم سناتور فرود دختر وی رسید.

این بنای قجری درون باغی واقع شده هست که دارای ۴ نمای شرقی، غربی، جنوبی و شمالی هست و درهای ورودی خانه و زیر زمین آن و همچنین پله های آن درون سمت نمای شرقی هست.

شکل پنجره های هر نما با نماهای دیگر متفاوت هست به نظر می رسد پنجره های نمای شرقی و نمای جنوبی دارای تزئینات و زیبایی بیشتری هست فرم اصلی بنا یک مستطیل دارای اضلاع نامتقارن هست.

از لحاظ سبک معماری ، این بنا ایرانی و غربی به شمار می رود…ساخت بنا به دوره مظفرالدین شاه قاجار می رسد که حدود صد سال قبل اعلم السلطنه مالک آن شده هست. نمای ساختمان نشان می دهد که سبک بنا آمیزه ای از سبک معماری ایرانی و غربی هست. عمده تزئینات بنا، تزئینات آجری بوده که بیشتر درون نماسازی دیده می شود. این بنا درون حال حاضر مرکز آموزش جهاد سازندگی هست و چندین دفعه مورد مرمت قرار گرفته هست.

 

درون معماری تازه غربی خانه داخل فضایی قرار می گیرد که مفهوم آنرا اشکال محسوس محاط درون آن انتخاب می کنند ولی درون معماری اسلامی ، فضا اغلب از اشکال به آن معنا می دهند حصارهای باغ یا طاق ها و قوس های بازار هستند که درون شهر سنتی یا خانه ای که انسان سنتی درون آن زندگی می کند فضا را معلوم می کند .روبروی نمای شرقی این عمارت حوضی تقریباً بزرگ قرار دارد و اطراف آن باغچه و درخت هست درون این نما کالشیکاری نیز غیر از آجرکاری وجود دارد که به صورت قاب مانند هست و درون ازاده های بیرونی بنا استفاده کردن شده و نقش آن یک شخصیت شاهنامه ای هست.

دو رنگ اصلی درون نمای ساختمان وجود دارد که نظر بیننده را به خود جلب می کند . حیاط این خانه سنگ فرش شده و باغچه های دو سمت آن گویی انسان را دعوت به داخل خانه می کند .
درون تزئینات به کار رفته درون بنا تزئینات آجری بیشتر به چشم می خورد که اکثراً درون نمای ساختمان به کار رفته از دیگر تزئینات آن گچبری هست که درون راهروها و سقف ها و دیوارها به کار رفته هست .پی سازی این بنا سنگی بوده و پوشش نهای شیبدار و خرپایی چوبی که با ورقهای گالوانیزه شده پوشیده شده هست .

درون حال حاضر مالک این بنای تاریخی وزارت جهادو کشاوزی هست و مرکز بررسی ها جهاد درون آن مستقر هست. شهرداری تهران درون راستای صیانت از باغات درون پی تملک این باغ قجری هست و درون حال حاضر نیز توافقاتی صورت گرفته هست.

کورش خرد معاون خدمت ها شهری شهرداری منطقه ۱۱  درون خصوص آخرین وضعیت باغ اعلم السلطنه به خبرنگار فارس گفت:این باغ حدود ۶ هزار متر مربع هست و از باغ های قجری هست.

وی ادامه داد: درون راستای حفظ و صیانت از باغات و فضای سبز تملک این باغ ارزشمند درون دستور کار قرار گرفت.

به گفته خرد، از سال گذشته مکاتبات لازم با مرکز بررسی ها وزارت جهاد کشاورزی که درون آنجا ساکن هستند صورت گرفته و همچنین شهردار تهران مکاتباتی با وزیر کشاورزی درون این باره داشته هست.

وی افزود: مکاتبات را به املاک شهرداری ارجاع داده ایم و قرار هست قیمت کارشناسی ملک معلوم شود. پس از معلوم شدن قیمت و توافقات کار واگذاری انجام می شود.

معاون خدمت ها شهری شهرداری منطقه ۱۱ درون خصوص کاربری این باغ پس از واگذاری به شهرداری گفت: قطعا به موزه و مکان گردشگری تبدیل می‌شود.

 این بنای تاریخی سال ها از سوی کارشناسی میراثی خیلی مورد توجه واقع نشده هست ولی وزارت جهاد خود این بنا را نگهداری کرد هست و مشکل خاصی این بنا ندارد.

چندی پیش زمزمه های فروش این باغ قجری به گوش رسید و حتی رفت و آمد های صورت گرفت و گفت شد که قرار هست این باغ قجری به پاساژ تبدیل شود ولی این خانه به فروش نرسید و کلا موضوع منتفی شد.

و پس از سال ها بالاخره شهرداری تصمیم گرفت این بنا را خریداری و درون اختیار عموم مردم قرار دهد البته هم اکنون توافقات نهایی نشده هست.
 حفظ بناهای تاریخی درون دستور کار شهرداری تهران قرار دارد و مدیریت شهری با وجود مشکلات مالی ازبرای این قصد بودجه درون نظر گرفته هست.
زهرا نژادبهرام عضو شورای شهر تهران درون این باره گفت: اگرچه سازمان میراث فرهنگی مسئول نگهداری از بناهای تاریخی هست، ولی شهرداری تهران به دلیل مدیریت شهری و علاقه‌ای که به حفظ هویت تهران دارد، درون بعضی موارد ورود می‌کند.

 

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه درون بعضی از مواقع یک بنا به خاطر ویژگی‌های هنری آن و درون بعضی مواقع هم به خاطر سکونت یک شخصیت درون آن خانه دارای ارزش می‌شود، گفت: باید درون یک توافق نانوشته میان میراث فرهنگی و قوه قضاییه، از تخریب این شکل بناها جلوگیری شود.

به گفته این مقام مسؤول درون بسیاری از موارد چون مالک تمایل به ساخت و ساز دارد، تلاش می‌کند با تخریب ملک شرایط احداث ساختمان تازه را فراهم کند، درون حالی که قوانین اجازه این کار را هم نمی‌دهند.

وی افزود: چاره کار این هست که با دادن امتیازاتی خاص به مالک، از وی خواسته شود که خودش نسبت به نگهداری از خانه کار کند.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: شهرداری توانایی خرید همه خانه‌های تاریخی را ندارد،یکی از شیوه‌های حفظ خانه‌های تاریخی این هست که به مالکان امتیازاتی دهیم که درون مقابل به جای تخریب، اجازه تغییر کاربری پیدا کنند. چنانچه درون حال حاضر درون خصوص باغات به مالک اجازه داده می‌شود تا کار به ایجاد کافه رستوران کند.

درون حال حاضر سرنوشت بسیاری از خانه های تاریخی تهران درون هاله از ابهام هست و تعداد زیادی از آنها نیز درون آستانه تخریب هستند.

علی محمد سعادتی مدیر وقت بافت تاریخی شهر تهران درون این باره گفت: ضعف درون معرفی ارزش‌های فرهنگی و تاریخی تهران به شهروندان و غفلت از قدرت مردم درون پاسداری از ارزش‌ها و بروز زمینه مناسب ازبرای معدودی فرصت‌طلب هست که با سوداگری ریشه‌های هویتی و فرهنگی این شهر را پایمال می کنند و روز به روز درون این مسیر فربه‌تر می‌شوند و دغدغه‌ای غیر از سود و منفعت مالی ندارند.

این مقام مسؤول ادامه داد: نباید از نظر دور داشت که متاسفانه حال و روز بسیاری از دیگر ساختمان‌های تاریخی شهر تهران چه ساختمان‌هایی که به دلیل آرایه‌های معماری و فرهنگی‌شان ارزشمند تلقی شده  و چه ساختمانهایی که به ثبت آثار ملی درون آمده‌اند،خوب نیست.

 

این مقام مسؤول گفت: شورای اسلامی شهر و شهرداری باید با هدف اقتصادی کردن چرخه حفاظت و بهسازی از بناهای تاریخی درکوتاه مدت وقت منتخبی از فعالیت‌های اقتصادی،فرهنگی، اقامتی، خدماتی متناسب با بافت تاریخی را معلوم کند و به مالکان اجازه بهره‌برداری انتفاعی از بناهای تاریخی را به شرط استقرار فعالیت‌های مجاز ازبرای دوره‌های میان مدت وقت و بلندمدت اراِیه کند.

به اعتقاد سعادتی، بدون شک مردم مهمترین نقش درون پاسداری از این میراث گرانبها را دارند. درون واقع افزایش آگاهی عمومی نسبت به ثروت‌های فرهنگی شهر و افزایش حساسیت نسبت به اقداماتی که این دارایی‌های عمومی را حفظ می‌کند بسیار اثر قسمت خواهد بود.

بر اساس این گفته، حال و روز بسیاری از مکان های تاریخی درون تهران خوب نیست و شهرداری تهران قدرت خرید تمام خانه ها را ندارد. باید نهادهای مسؤول درون این زمینه همکاری کنند تا این آثار حفظ شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *