۸۰ درصد روستاهای کشور تحت پوشش سیستم مدیریت پسماند قرار دارند

به گفته خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، مهدی جمالی‌نژاد معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور درون سی و دومین نشست مدیران کل امور روستایی و شوراهای استانداری‌های کشور اظهار داشت: تاکنون مجوز تاسیس ۳۷ هزار ۵۹ دهیاری از سوی وزارت کشور صادر شده هست که از این تعداد ۷هزار و ۸۶۹ دهیاری درون دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد شده هست.

بر همین اساس ۹۵ درصد جمعیت روستایی کشور تحت پوشش خدمت ها نهاد دهیاری قرار گرفته‌اند.

وی درمورد تقویت جایگاه قانونی نهاد دهیاری‌ها گفت:‌درون این راستا اقداماتی نظیر تدوین لایحه اصلاح و الحاق موادی به قانون دهیاری‌های خودکفا و تقویم آن به هیأت دولت به قصد رفع چالش‌ها و تعارضات قانونی انجام شده هست.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور درون خصوص توزیع اعتبارات میان دهیاری‌ها گفت: از سال ۱۳۸۲ دهیاری‌ها تاسیس شده هست و حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان تاکنون به دهیاری‌ها اختصاص یافته تا ۸۰ درصد این مبلغ درون دولت یازدهم و دوازدهم پرداخت شده هست.

جمالی‌نژاد درمورد تجهیز دهیاری‌ها به ماشین‌آلات عمرانی و خدماتی گفت: ۱۶ هزار و ۶۵۶ دستگاه انواع ماشین‌آلات مسیر‌اندازی دهیاری‌ها تاکنون واگذار شده هست که ۴ هزار و ۱۶۳ دستگاه درون دولت یازدهم و دوازدهم به دهیاری‌ها واگذار شده هست.

وی درمورد ساماندهی مدیریت پسماند درون روستاها گفت: درون حال حاضر با بهره‌گیری از ظرفیت دهیاری‌ها جمع‌آوری زباله درون بیش از ۲۹ هزار روستا انجام می‌شود بنابراین حدود ۸۰ درصد از دهیاری‌ها تحت پوشش مدیریت پسماند هستند.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور درمورد کمک به توسعه و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری روستایی گفت: با توجه به ظرفیت‌های گردشگری مناطق روستایی و نقش آن درون ایجاد توسعه رونق اقتصادی درون روستاها به سال‌های ۹۵ و ۹۶ ازبرای اقداماتی درون این خصوص صورت گرفت و ۲۸۰ میلیارد تومان درون این خصوص تخصیص یافت.

جمالی‌نژاد به ترویج کارآفرینی درون مناطق روستایی اشاره کرد و گفت: با توجه به ضرورت واهمیت رونق اقتصادی واشتغال روستایی اقداماتی همچون کمک به تغییر رویکرد متولیان مدیریت روستایی درون سطوح مختلف از طریق برگزاری همایش‌ها، نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی مختلف به صورت مستمر و بر اساس برنامه مدون تهیه بانک اطلاعاتی طرح‌های کارآفرینی، خلاقانه و نوآورانه درون مناطق روستایی کشور انجام شده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *