شما هم در ابر تحقیقات شریک باشید! - آنتیل

شما هم در ابر تحقیقات شریک باشید!

در سال ۲۰۱۰ یک شبکه‌ی جهانی شامل صدها هزار کامپیوتر خانگی شیء آسمانی نادری را کشف کردند. این کامپیوترهای خانگی زمان بی‌مصرف خود را با تحقیق بر روی یک ابر پروژه به زمانی مفید تبدیل کردند. این شیء یک تب اختر دو نیم شده است که براساس گزارش بی‌بی‌سی، نسبتا به خاطر میدان جاذبه ضعیفش منحصر به فرد بود. این اکتشاف توسط ۳ رایانه ساخته شد (که ۲تای آنها در ایالات متحده و دیگری در آلمان بود). این کامپیوترها در پروژه‌ی انیشتین در خانه (Einstein@Home) فعالیت می‌کردند.
پروژه‌ی انیشتین در خانه کامپیوترهایی که پردازنده‌های آنها در زمان‌های بی‌استفاده است را متصل می‌کند تا مجموعه‌ای از داده‌های موج‌یاب گرانشی را محاسبه کنند. برای اینکه شما هم در این پروژه شرکت کنید فقط کافی است یک محافظ صفحه (Screen Saver) را اجرا کنید که از زمان بی‌مصرف کامپیوتر شما استفاده می‌کند.
این تحقیقات سعی در این داشتند که نظریه انیشتین را به اثبات برسانند که طبق آن هنگامی که پدیده‌های نادر مانند انفجار ستارگان و یا برخورد سیاه‌چاله‌ها اتفاق می‌افتد، آنها امواجی می‌سازند که زمان و مکان را دگرگون می‌سازد.
این پروژه بر روی پایگاه BOINC (سیستم عامل یونیکس برکلی) پی ریزی شده است. شما هم می‌توانید با داوطلب شدن در این پروژه از اوقات بیکاری پردازنده کامپیوتر خود به خوبی استفاده کنید و با محاسبات توزیع شده در پروژه کمک کنید که با سرطان مقابله کنید، زمین لرزه‌ها را تجزیه کنید، اجرام کیهانی را برای وجود حیات بررسی کنید و یا حتی پیام نازی‌ها را در جنگ جهانی دوم رمزنگاری کنید.

جوینده‌ی بیگانگان

این پروژه سِتی در خانه (Seti@Home) نام دارد که جهان هستی را برای وجود حیات هوشمند بررسی می‌کند.

بیگانگان در فضای دور

بیگانگان در فضا


پروژه ستی به ۱۴ سال پیش بازمی‌گردد. شرکت‌کنندگان در این پروژه کمک خواهند کرد که داده‌های تلسکوپ‌های رادیویی پردازش شده و سیگنال‌های رادیویی کم پهنا در فضا پیدا شوند. تصور می‌شود این سیگنال‌ها به صورت طبیعی رخ نداده باشند، بنابراین کشف آنها می‌تواند نشانه‌ای بر وجود زندگی هوشمند در فضا باشد. اگر به نظرتان جالب است، شما هم می‌توانید به دیگر شرکت‌کنندگان در این ابر پروژه ملحق شوید.

پیش بینی زمین لرزه

لرزه نگار

زمین لرزه


شبکه‌ی پیش بینی زمین لرزه با استفاده از شتاب سنج‌هایی که در لپتاب‌ها به کار رفته است لرزش‌های محل را تجزیه می‌کند. برای مشارکت در این ابر پروژه شما نیاز به یک لپتاب دارای شتاب‌سنج هستید و یا یک سنسور شتاب‌سنج یو‌اس‌بی.

شکستن رمز

دوست‌داران تاریخ احتمالا عاشق پرده‌برداری از رازهای تاریخی هستند. شاید دوست داشته باشید کمک کنید که پیام رمزنگاری شده‌ی نازی‌ها در طی جنگ جهانی دوم را بشکنید! این پیام رمزنگاری شده به نظر خیلی‌ها غیرقابل رمزگشایی است.
این پیام توسط دستگاه مخصوص نازی‌ها به نام ماشین رمز (Enigma machine) رمزنگاری شده. این دستگاه‌ها به دولت آلمان کمک می‌کردند که از اسرار خود در برابر بیگانگان محافظت کنند.
با استفاده از قدرت رایانه‌های شبکه، پروژه‌ی رمز در خانه (Enigma@Home) تاکنون بیش از ۵۰۰۰ سال از زمان مورد نیاز برای شکستن این قفل‌ها را پشت سرگذاشته است. در واقع ۲ عدد از این پیام‌ها رمزگشایی شده‌اند اما هدف بعدی ۳تای دیگر هستند. دو پیام رمزنگاری شده را می‌توانید مطالعه کنید. پیام اول - پیام دوم

مقابله با سرطان

به حمایت از دانشگاه تورونتو در مقابله با سرطان شما هم می‌توانید به دانشمندان کمک کنید در رابطه با عملکرد سرطان‌های پروتئینی بیشتر متوجه شوند. پیشرفت در این زمینه می‌تواند منجربه توسعه داروهای ضد سرطان شود. بر طبق گفته‌های وبسایت این پروژه روزانه به ارزش ۵۳ سال از پردازش‌های صورت گرفته به این پروژه افزوده می‌شود. شما هم می‌توانید در این ابر پروژه نقش آفرینی کنید.
منبع: http://www.pcworld.com/article/203245/you_too_can_discover_a_pulsar_5_ways_to_share_spare_cpu_cycles.html

The following two tabs change content below.
متولد تهران و علاقمند به کامپیوتر و اینترنت؛ آشنا به زبان‌های برنامه‌نویسی و علاقمند به کد‌نویسی. سجاد در اوقات فراغت وبلاگ نویسی می‌کند و از تجربهٔ کاری‌اش با نرم‌افزارهای آزاد می‌نویسد. سجاد سعی می‌کند تا با آگاه کردن افراد جامعه به استفاده بهتر و مفیدتر از نرم‌افزارها و فضای مجازی به آینده‌ای شادتر برسیم. برای ارتباط با او از طریق رایانامه S.HoviehGar [at] Antil [dot] Ir یا از طریق شبکه‌های اجتماعی اقدام کنید.
لینک کوتاه: www.antil.ir/?p=105
برچسب: , , , , , ,
دسته: مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مرا از دیدگاه های تازه با خبر کن.