گیمپ - آموزش ساده - ساخت میم توسط GIMP

سلام، پس از نوشتن مطلبی در مورد ترفندهای VLC این بار به سراغ گیمپ می‌رویم! در این آموزش قصد دارم نحوهٔ ساخت یک میم (Meme) ساده را به شما آموزش دهم! اگر شما هم جزو کسانی هستید که دوست دارید ایده‌های خنده‌دارتون را با دیگران به اشتراک بگذارید و یا می‌خواهید یکم با نرم‌افزار گیمپ سر و کله بزنید این پست برای شماست.

ابزارها

ابزارهای گیمپ که در آموزش استفاده می‌کنید:

  • ابزار جابه‌جایی (Move Tool): کلید میان‌بر M
  • ابزار نوشتار (Text Tool): کلید میان‌بر T
  • ابزار سطل رنگ (Bucket Fill Tool): کلید میان‌بر Shift+B
  • ابزار بزرگنمایی (Zoom Tool): کلید میان‌بر Z

شروع کار با گیمپ

مرحله صفرم

ابتدا برنامه گیمپ را اجرا کنید. اگر تازه‌کار هستید پیشنهاد می‌کنم از منوی Windows گزینه‌ی Single-Window Mode را فعال کنید به این ترتیب گیمپ و تمام پنل‌هایش را در یک پنجره‌ی واحد خواهید داشت و به نظر من کار کردن با آن آسان‌تر خواهد بود.

Gimp Single-Window Mode

Gimp Single-Window Mode

مرحلهٔ اول

در مرحله اول تصویر مورد نظر خود را باز کنید (Ctrl+O). من این تصویر را انتخاب کردم ‎:D

Everywhere Meme!

Everywhere Meme!‎

مرحلهٔ دوم

ابزار نوشتار را انتخاب کنید و متن دلخواه را با حروف بزرگ وارد کنید.

GIMP Text Tool

GIMP Text Tool

پس از نوشتن متن رنگ سفید را انتخاب کنید (بیشتر میم‌ها به رنگ سفید با حروف بزرگ هستند)؛ می‌توانید هر رنگ دیگری برای متن خود انتخاب کنید. اندازه‌ای مناسب به نسبت نصویر خود انتخاب کنید. مثلا برای من اندازه ۴۸ خوب بود. فونت نوشته را نیز به Impact Condensed تغییر دهید.

Type your desired text

Type your desired text

اگر نوشته‌ی دیگری نیز دارید می‌توانید به همین ترتیب اضافه کنید.

مرحله‌ٔ سوم

پس از تکمیل نوشتن متن در حالی که با ابزار نوشتار متن آن را انتخاب کرده‌اید روی آن کلیک راست کنید و گزینه‌ی Path from Text را انتخاب کنید. با این کار از نوشته یک Path درست می‌کنید.

GIMP select path from text

GIMP path from text

سپس از منوی Select گزینه‌ی From Path را انتخاب کنید. به این ترتیب دقیقاً دور نوشته را انتخاب می‌کنید.

Select from Path

Select from Path

حال دوباره از منوی Select گزینه‌ی Grow...‎ را انتخاب کنید. این گزینه برای افزایش فضای انتخاب شده به کار می‌رود. مثلاً اینجا می‌توانیم بین ۲ تا ۵ points را نسبت به اندازه متن، در نظر بگیریم. من ۳ پونت را انتخاب کردم.

مرحله‌ٔ چهارم

در این مرحله ابزار بزرگنمایی یا زوم را انتخاب کنید و قسمت انتخابی را بزرگ کنید. می‌توانید با پایین نگاه داشتن دکمه‌ی Ctrl و غلتک ماوس نیز این کار را بکنید.

سپس بخش‌های دور نوشته که در لبه‌ها قرار دارند را با ابزار سطل رنگ پر کنید. توجه کنید که رنگ اصلی Foreground مشکی باشد. اگر رنگ دیگری بود می‌توانید با فشردن دکمه D آن را به مشکی تبدیل کنید. پس از اتمام کار رنگ‌آمیزی از منوی Select گزینه‌ی None را انتخاب کنید تا محدوده‌ی انتخاب محو شود.

مرحلهٔ آخر

در آخر نیز با استفاده از ابزار جابه‌جایی متن‌های مورد نظر را در جای مناسب قرار دهید. اکنون می‌توانید از تصویر ساخته شده خروجی بگیرید. از منوی File گزینه‌ی Export As...‎ را انتخاب کنید و نام و پسوند دلخواه خود را وارد کنید.

Meme created by GIMP

Meme created by GIMP

منابع

https://snapguide.com/guides/create-memes-using-gimp/

The following two tabs change content below.
متولد تهران و علاقمند به کامپیوتر و اینترنت؛ آشنا به زبان‌های برنامه‌نویسی و علاقمند به کد‌نویسی. سجاد در اوقات فراغت وبلاگ نویسی می‌کند و از تجربهٔ کاری‌اش با نرم‌افزارهای آزاد می‌نویسد. سجاد سعی می‌کند تا با آگاه کردن افراد جامعه به استفاده بهتر و مفیدتر از نرم‌افزارها و فضای مجازی به آینده‌ای شادتر برسیم. برای ارتباط با او از طریق رایانامه S.HoviehGar [at] Antil [dot] Ir یا از طریق شبکه‌های اجتماعی اقدام کنید.
لینک کوتاه: www.antil.ir/?p=385
برچسب: , , , , , , ,
دسته: آموزش, آموزش گنو/لینوکس, ترفند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مرا از دیدگاه های تازه با خبر کن.