ممنوعیت استفاده از ویندوز

مصوبه‌ی ممنوعیت استفاده از ویندوز در دستگاه‌های دولتی تصویب شد! چند روزی می‌شه که این خبر تازه ذهن من رو به سمت خودش برده! گفته می‌شه که این مصوبه تازه تصویب شده و برای اجرای اون مهلته ۶ ماهه تعیین شده. مصوبه به شرح زیر است.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان اعلام کرد:
بر اساس آخرین مصوبه هیات دولت، تمام دستگاه های دولتی باید برای اجرای طرح مهاجرت برنامه مناسبی تدوین کنند. دستگاه‌های دولتی شش ماه از ابلاغ این مصوبه فرصت دارند تا برنامه خود را تدوین و به اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات تحویل دهند.

طرح مهاجرت چیست؟

طرح مهاجرت، حرکت از سیستم‌ها و نرم‌افزارهای وابسته به شرکت آمریکایی ماکروسافت به سمت نرم‌افزارهای متن‌باز یا (Open Source) است. ویژگی منحصربه‌فرد نرم‌افزارهای متن‌باز این است که آنها تحت مجوز گنو یا GPL منتشر می‌شوند؛ این مجوز به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به خرید نسخه‌های یک نرم‌افزار خاص آن را کپی کرد و به دیگران داد و یا در متن آنها تغییر یا دستکاری کرد تا به شکل دلخواه برنامه‌ریزی شوند. اما نرم‌افزارهای ماکروسافت و خیلی از شرکت‌های تجاری دیگر اینطور نیستند. اگر بخواهید از نرم‌افزارهای ماکروسافت استفاده کنید باید آنرا بخرید! (که البته در ایران این یک شوخی است!!!) این امر یعنی خریداری نرم‌افزار از ماکروسافت و یا هر شرکت دیگر در ایران با توجه به تحریم‌ها امر غیر ممکنی است به دلیل اینکه هزینه‌های سرسام آور و همین طور متن‌باز نبودن نرم‌افزارهای تجاری مشکلات خود را به همراه خواهد داشت. اما آیا این مصوبه این مشکلات را حل خواهد کرد؟

مشکلات که حل نشد!

تا اینجا فهمیدیم که هزینه‌ی کار کردن با نرم‌افزارهای ماکروسافت بسیار زیاد است و همچنین این نرم‌افزارها امنیت لازم برای استفاده‌های حساس‌تر را ندارند. پس با استفاده از یک سیستم‌عامل آزاد مانند گنو/لینوکس مشکلات باید حل شوند! اما صبر کنید... مشکلات تازه شروع شدند! چرا؟ فرض کنید تمام کارکنان دولتی که با رایانه سروکار دارند باید نحوه استفاده از لینوکس رو یاد بگیرند. خوب فقط سیستم‌عامل نیست که عوض می‌شه تمام نرم‌افزارهای ویندوزی به نرم‌افزارهای مشابه لینوکسی تبدیل می‌شوند که کار کردن باهاشون چندان آسون نیست! پس هزینه‌ها دوباره رو به افزایش اند، آموزش دادن این همه کارمند و کارکن اونم توی یه فرصت کم خیلی سخته و حتی غیر ممکن. امیدوارم دولت و مسئولان برای مشکلات بعدی که پیش خواهد آمد چاره‌اندیشی کنند تا مشکلات بیشتر نشوند.

The following two tabs change content below.
متولد تهران و علاقمند به کامپیوتر و اینترنت؛ آشنا به زبان‌های برنامه‌نویسی و علاقمند به کد‌نویسی. سجاد در اوقات فراغت وبلاگ نویسی می‌کند و از تجربهٔ کاری‌اش با نرم‌افزارهای آزاد می‌نویسد. سجاد سعی می‌کند تا با آگاه کردن افراد جامعه به استفاده بهتر و مفیدتر از نرم‌افزارها و فضای مجازی به آینده‌ای شادتر برسیم. برای ارتباط با او از طریق رایانامه S.HoviehGar [at] Antil [dot] Ir یا از طریق شبکه‌های اجتماعی اقدام کنید.
لینک کوتاه: www.antil.ir/?p=55
برچسب: , , ,
دسته: سوژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مرا از دیدگاه های تازه با خبر کن.