Krunner و نکات کار با میزکار KDE Plasma - کلید واژه‌ها و میان‌برها - آنتیل

نکات کار با Krunner در میزکار KDE Plasma

شاید با نرم‌افزار Run در ویندوز آشنا باشید. این نرم‌افزار را در ویندوز می‌توان به راحتی با کلیدهای ترکیبی Win+R باز کرد. عبارات خاصی را وارد می‌کنید تا از طریق میان‌برهای تعریف شده برنامه‌ای که مد نظرتان است باز شود و... . مشابه این نرم‌افزار در کوبونتو KRunner است. اگر نصب کوبونتو تمام شده است، اکنون وقت یادگیری برخی ویژگی‌های نرم‌افزار KRunner است.

مشابه این برنامه در سیستم عامل گنو/لینوکس Runner نام دارد. در توزیع‌های مختلف (اوبونتو، دبیان، فدورا و...) از برنامه‌های مختلفی استفاده می‌شود که معمولاً با کلید‌های میان‌بر Alt+F2 فعال می‌شود. سپس می‌توانید دستور اجرایی برنامه‌ها را وارد کنید و Enter را بفشارید تا آن را باز کند. اما در این مطلب قصد دارم نرم‌افزار KRunner را معرفی کنم. نرم‌افزاری که به صورت پیش فرض در میزکار KDE Plasma نصب است، و کسانی که کوبونتو دارند باید حتماً قابلیت‌های بیشمار این نرم‌افزار را امتحان کنند؛ اما شما نیز می‌توانید آن را بر روی توزیع خود نیز نصب کنید.

فعال کردن KRunner

برای فعال کردن آن می‌توانید از کلید‌های ترکیبی Alt+F2 استفاده کنید. یک کلید میان‌بر دیگر که به نظر من راحت‌تر است از آن استفاده کنید Alt+Space است. بسته به سلیقه خود می‌توانید کلید میان‌بر آن را نیز تغییر دهید؛ اما این دو گزینه کلید‌های ترکیبی پیش فرض هستند.

روش دیگر این است که با فعال کردن صفحه Desktop شروع به تایپ کردن کنید. در این حالت KRunner باز شده و نتایج را به شما نمایش می‌دهد.

نحوه استفاده

پس از باز کردن آن می‌توانید شروع به تایپ کردن کنید. به محض نوشتن متن، نتایج در صورت وجود به شما نمایش داده می‌شوند. با استفاده از کلید‌های جهت بالا و پایین می‌توانید بین نتایج جستجو پیمایش کنید. همچنین با کلید‌های Tab و Shift+Tab نیز این کار امکان پذیر است.

ویژگی‌های KRunner

در ادامه برخی از ویژگی‌های خاص این نرم‌افزار را توضیح خواهم داد:

باز و بسته کردن برنامه‌ها

برای باز کردن برنامه‌ها به سادگی می‌توانید نام آن‌ها را در KRunner بنویسید. پس از نوشتن حداقل یک کاراکتر نتایج جستجو نمایش داده می‌شود؛ این نتایج از برنامه‌هایی که در منوی برنامه‌هایتان وجود دارد نمایش داده می‌شود.

جهت بستن برنامه‌ها ابتدا عبارت kill را بنویسید و سپس نام برنامه را در ادامه با یک فاصله تایپ کنید. توجه کنید که این عبارت با دستور kill در ترمینال که آیدی پروسس را دریافت میکند، متفاوت است. در KRunner این عبارت با گزینه‌های Terminate...‎ مشخص می‌شود و سیگنال SIGTERM را به برنامه می‌دهد.

اجرای دستور‌های shell

می‌توانید به راحتی دستورات شل را از این بخش اجرا کنید. به عنوان مثال می‌توانید محیط گرافیکی پلاسما را ببندید و دوباره باز کنید:

killall plasmashell

سپس دوباره آن را اجرا کنید:

kstart5 plasmashell

نکته: اگر می‌خواهید خروجی دستوراتی مانند ls یا cp را مشاهده کنید باید روی دکمه ترمینال در نتایج KRunner کلیک کنید تا دستورات را در یک شبیه‌ساز ترمینال اجرا کند.

مشاهده صفحات راهنما man در مرورگر

اگر می‌خواهید man page دستوری را مطالعه کنید می‌توانید آن را در مرورگر خود باز کنید و از خوانایی بالای آن لذت ببرید. جهت این کار علامت # را در ابتدای دستور مورد نظر خود بگذارید؛ مثلاً: ‎#ls صفحه‌ی راهنمای دستور لیست کردن فایل‌ها و دایرکتوری‌ها را در مرورگر پیش فرض به شما نمایش می‌دهد.

مشاهده صفحات وب

برنامه KRunner با مروگر Konqueror که به صورت پیش فرض همراه میزکار KDE نصب می‌شود هماهنگی بی‌نظیری دارد؛ اما شما نیز می‌توانید از مرورگر‌های دیگر مانند موزیلا فایرفاکس نیز استفاده کنید. می‌توان به راحتی با نوشتن آدرس وب سایت مورد نظر در KRunner آن را باز کرد. مثلاً بنویسید: www.antil.ir و Enter را بزنید. از قابلیت‌های جالب می‌توان به جستجو در میان نشانه‌های وب سایت‌های (Bookmark های) ذخیره شده در مرورگرتان و نیز کلید واژه‌های تعریف شده اشاره کرد. به مثال‌های زیر توجه کنید.

جستجو در گوگل

gg:نکات کار با کوبونتو

جستجو در ویکیپدیا

wp:کوبونتو

همچنین با نوشتن آدرس فایل‌های وب می‌توانید آن‌ها را از طریق KRunner دانلود کنید.

باز کردن پرونده‌ها، پوشه‌ها و دستگاه‌های جانبی

KRunner برای باز کردن دایرکتوری‌ها و فایل‌ها نیز کلید واژه‌هایی دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید فایل‌های داخل کامپیوتر خود، فایل‌های اشتراکی در شبکه و دستگاه‌های گرداننده مانند فلش یا دیسک سخت خارجی را باز کنید. مثلاً:

file:/home/sajjad
file:myPicture.png
fish:sajjad@antil.ir
smb:myWindows

اگر آدرس فایل را نمی‌دانید، می‌توانید نام آن را جستجو کنید و از بین نتایج گزینه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید و باز کنید. همچنین KRunner پوشه‌هایی که به Places یا Favorite اضافه کرده‌اید را مستقیماً با وارد کردن نام آن‌ها باز می‌کند. برای باز کردن دستگاه‌های جانبی نیز فقط وارد کردن نام آن‌ها کافی است:

myMusic.ogg
Programs
My Hard Disk
myFlash

جابه‌جایی بین میزکار‌ها، فعالیت‌ها و نشست‌ها

به منظور جابه‌جایی بین میزکارها از نام آن‌ها استفاده کنید: Desktop 3

به منظور جابه‌جایی بین فعالیت‌ها نیز از نام آن‌ها استفاده کنید: General

برای ساخت یک نشست جدید از مدیر گرافیکی X از کلید واژه‌ی new session، و برای جابه‌جایی بین آن‌ها از switch (کلیدهای میان‌بر Ctrl+Shift+F7، ‏Ctrl+Shift+F8 و...) استفاده کنید.

راه‌های ارتباطی

برای فرستادن رایانامه با KMail به سادگی آدرس آن را بنویسید! می‌توانید اسم مخاطبین را نیز جستجو کنید تا لیست آنان را ببینید و از بین آن‌ها انتخاب کنید.

زمان و تاریخ

نیاز به توضیح ندارد! time برای نمایش زمان و date برای نمایش تاریخ به کار می‌رود. برای نمایش زمان و تاریخ کشورهای دیگر نیز می‌توانید اسم آن‌ها را جلوی کلید واژه‌ها جستجو کنید: time italy

krunner showing time keyword

krunner showing time keyword

محاسبات

بله درست نوشته‌ام! KRunner محاسبات هم انجام می‌دهد. از جمله کلید واژه‌هایی که می‌توانید استفاده کنید sqrt()‎، ‏sin()‎، ‏log()‎ و همچنین pi برای عدد پی است. به مثال‌های زیر توجه کنید:

محاسبات عددی

۳۲*۱۲ =
= sqrt(4) + 32*sin(30*pi/180)

محاسبه‌ی معادلات

= integrate( -x/y^2, y )
diff( log(x) ) =
= solve( x^2 + 4*x - 21 = 0 )

تبدیل یکاها

۲۱ km
۷۰ kg
۷۲ in

استفاده از یکاها در محاسبات

= ۲٫۵ kg * 10 m/s^2
۲۲۰ V / 10 A =

تبدیل واحدهای پول

۱ dollar
۱۲۵ euros
۳۰ JPY in RUB

مجموعه‌ی کامل دستورهای محاسباتی را از اینجا ببینید.

بررسی املاء

برای بررسی املاء یک کلمه از کلید واژه‌ی spell استفاده کنید: spell linox

دستورات مدیریتی

جهت مدیریت کامپیوتر خود می‌توانید از این دستورات استفاده کنید. مثلاً تنظیم نور صفحه نمایش، قفل کردن نشست جاری و یا به خواب بردن سیستم.

screen brightness 100
sleep
lock

نکته: حواستان باشد که نور صفحه نمایش را ۰ نکنید! با این کار هیچ چیز در صفحه دیده نخواهد شد؛ ولی صفحه نمایش هنوز روشن است.

کنجکاوی کنید

کلید واژه‌های بیشتری وجود دارند که به صورت پیش فرض فعال نیستند. با ورود به قسمت تنظیمات می‌توانید آن‌ها را فعال کنید. همچنین با جستجوی کلمه‌ی runner در وب می‌توانید گزینه‌های بیشتری نیز بیابید.

منابع

https://userbase.kde.org/Plasma/Krunner

http://qalculate.github.io/manual/qalculate-definitions-functions.html

The following two tabs change content below.
متولد تهران و علاقمند به کامپیوتر و اینترنت؛ آشنا به زبان‌های برنامه‌نویسی و علاقمند به کد‌نویسی. سجاد در اوقات فراغت وبلاگ نویسی می‌کند و از تجربهٔ کاری‌اش با نرم‌افزارهای آزاد می‌نویسد. سجاد سعی می‌کند تا با آگاه کردن افراد جامعه به استفاده بهتر و مفیدتر از نرم‌افزارها و فضای مجازی به آینده‌ای شادتر برسیم. برای ارتباط با او از طریق رایانامه S.HoviehGar [at] Antil [dot] Ir یا از طریق شبکه‌های اجتماعی اقدام کنید.
لینک کوتاه: www.antil.ir/?p=377
برچسب: , , , , , , ,
دسته: آموزش, آموزش گنو/لینوکس, ترفند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مرا از دیدگاه های تازه با خبر کن.