بعد از هنگ کردن اوبونتو چه کنیم؟ آیا ریست کردن روش منطقی‌ای است؟ - آنتیل

بعد از هنگ کردن اوبونتو چه کنیم؟

سلام، بدون مقدمه وارد اصل مطلب می‌شوم. تا به حال برای شما هم پیش آمده که یک برنامه، اصطلاحاً هنگ کند و راهی برای بستن آن پیدا نکنید؟ گاهی اوقات اوضاع حتی بدتر هم می‌شود و ماوس یا کیبرد و یا هر دو کاملاً از کار می‌افتند! در این حالت دیگر فقط یک برنامه باگ‌دار نیست که به مشکل برخورده است بلکه کل سیستم‌عامل شما درگیر شده است. راه‌های مختلفی برای حل کردن این قبیل مشکلات وجود دارد، مثلاً ریبوت (Reboot) یا ری‌استارت (Restart) کردن و یا حتی ریست کردن سخت‌افزاری (Reset)؛ اما در سیستم‌عامل گنو/لینوکس این آخرین راهی هست که شما به آن نیاز دارید و تقریباً هرگز به این نقطه نخواهید رسید. پس قبل از اینکه زِرت(!) دکمه ریست را بزنید، راه‌های زیر را امتحان کنید. راه‌اندازی مجدد به صورت سخت‌افزاری ممکن است به سخت‌افزار یا نرم‌افزار شما آسیب جدی بزند.

زمانی که فقط یک نرم‌افزار هنگ می‌کند

روش اول (×):

در این حالت که بهترین حالت نیز هست، ماوس یا کیبرد از کار نمی‌افتد و فقط یک برنامه کند می‌شود و یا بدتر، پاسخی نمی‌دهد و هنگ می‌کند. برای بستن این جور نرم‌افزارها می‌توانید به راحتی بر روی دکمه ضربدر (×) بستن پنجره کلیک کنید؛ اوبونتو پیغامی مبنی بر اینکه برنامه پاسخی نمی‌دهد به شما نشان می‌دهد و شما می‌توانید انتخاب کنید که برنامه را مجبور به بستن (Force Quit) یا منتظر پاسخی از سوی نرم‌افزار باشید.

روش دوم (xkill):

بعضی مواقع این روش عمل نمی‌کند و می‌بایست روش دیگری را امتحان کنید. xkill نرم‌افزاری است که ماوس شما را به قاتل (kill) برنامه‌های هنگی تبدیل می‌کند. برای استفاده از آن:

در گنوم و یونیتی:

کلید‌های ترکیبی Alt+F2 را بفشارید سپس xkill را تایپ کنید و Enter را بزنید. پس از آن نشانگر ماوس تبدیل به علامت × می‌شود و می‌توانید با کلیک چپ بر روی هر برنامه‌ای که می‌خواهید آن را بکشید. کلیک راست عملیات را لغو می‌کند.

در کی‌دی‌ای پلاسما:

کلید‌های ترکیبی Alt+F2 یا Alt+Space را بفشارید سپس xkill را تایپ کنید و Enter را بزنید. پس از آن نشانگر ماوس تبدیل به علامت کله اسکلت قرمز می‌شود و می‌توانید با کلیک چپ هر برنامه‌ای که می‌خواهید را بکشید. کلیک راست عملیات را لغو می‌کند.

کلید‌های میان‌بر Ctrl+Alt+Esc نیز همین کار را برای شما انجام می‌دهند.

نکته: حواستان باشد که پنل‌های میزکار یا خود میزکارتان را با این روش نبندید، زیرا نیاز دارید دوباره آن‌ها را به صورت دستی باز کنید.

روش سوم (System Monitor):

نرم‌افزار سیستم مانیتور مشابه نرم‌افزار تسک‌منیجر (Ctrl+Shift+Esc) در ویندوز است. برای باز کردن این نرم‌افزار، اسم آن را در Dash یونیتی جست‌و‌جو کنید. همچنین می‌توانید برای آن از قسمت تنظیمات کلید میان‌بر تعریف کنید. در کی‌دی‌ای پلاسما نیازی نیست این‌کار را کنید؛ کلید میان‌بر Ctrl+Esc از قبل برای شما تعریف شده است!

System Monitor - a task manager app

System Monitor - a task manager app

روش چهارم (خط فرمان):

این روش نیز بسیار ساده می‌باشد، از انجام آن واهمه نداشته باشید وضعیت سیستم‌تان بدتر از این نمی‌شود! ابتدا باید آیدی پروسسی (Process ID یا PID) که می‌خواهید آن را ببندید را پیدا کنید:

ps -ef

دستور بالا تمام پروسس‌هایی که در سیستم شما در حال اجرا هستند را نشان میدهد. حال می‌توانید برنامه‌ی مورد نظر را پیدا کنید و آیدی پروسس (PID) را با دستور زیر کیل کنید.

kill PID

توجه داشته باشید این روش سیگنال ۱۵ یعنی SIGTERM را به پروسس می‌فرستند و به برنامه اجازه بسته شدن عادی را می‌دهد. اگر این روش عمل نکرد سیگنال ۹ یعنی SIGKILL را بفرستید تا برنامه بلافاصله بسته شود:

kill -9 PID

نکته: اگر نام برنامه‌ای که پاسخ نمی‌دهد را می‌دانید در مرحله اول می‌توانید با پایپ کردن دستور ps به grep نام آن را جست‌وجو کنید. به عنوان مثال:

ps -ef | grep telegram

سطر مربوط به مرورگر تلگرام را نشان می‌دهد.

زمانی که ماوس هنگ می‌کند

در این حالت شما کنترل ماوس را از دست می‌دهید اما هنوز می‌توانید از صفحه‌کلید استفاده کنید.

با دسترسی به محیط گرافیکی

اگر محیط گرافیکی هنوز به شما پاسخ می‌دهد، می‌توانید توسط کیبرد یک ترمینال باز کنید و از روش خط فرمان که در بالا گفته شد استفاده کنید.

در گنوم و یونیتی:

کلید‌های ترکیبی Alt+F2 را بفشارید سپس gnome-terminal را تایپ کنید و Enter را بزنید.

کلید‌های میان‌بر Ctrl+Shift+T نیز همین عمل را انجام می‌دهد.

در کی‌دی‌ای پلاسما:

کلید‌های ترکیبی Alt+F2 یا Alt+Space را بفشارید سپس konsole را تایپ کنید و Enter را بزنید.

بدون دسترسی به محیط گرافیکی

اگر محیط گرافیکی به طور کلی از دسترس خارج شده باشد، می‌بایست از محیط خط فرمان استفاده کنید. بدین منظور کلید‌های ترکیبی Ctrl+Alt+F1 را بفشارید تا وارد این محیط شوید. در این بخش هیچ برنامه‌ی گرافیکی کار نخواهد کرد و باید از دستورات خط فرمان استفاده شود. نام کاربری و رمزعبور خود را وارد کنید. اکنون یک ترمینال کامل دارید که می‌توانید درست طبق روش خط فرمان که در بالا گفته شد عمل کنید. سپس برای ورود دوباره به محیط گرافیکی Ctrl+Alt+F7 را بفشارید.

اگر نتوانستید برنامه‌ی هنگ کرده را بیابید و یا مشکل فراتر از بستن یک برنامه بود می‌توانید در هر ترمینالی که قادر به باز کردن آن شدید دستورات زیر را بنویسید تا محیط گرافیکی مجدداً راه‌اندازی شود.

در یونیتی:

sudo service lightdm restart

در گنوم:

sudo service gdm restart

در کی‌دی‌ای پلاسما:

sudo service sddm restart

راه‌اندازی مجدد سیستم از ترمینال

اگر هیچ کدام از این روش‌ها کارساز نبودند می‌توانید به صورت نرم‌افزاری سیستم خود را ریبوت کنید.

sudo reboot -f

و یا

sudo shutdown -r now

سیستم شما را ریبوت یا ری‌استارت نرم‌افزاری می‌کند.

زمانی که ماوس و کیبرد هر دو هنگ می‌کنند

آیا وقت آن رسیده است که به صورت سخت‌افزاری کامپیوتر خود را ریست کنید؟ اگر جواب شما بله است اشتباه می‌کنید! در سیستم‌عامل گنو/لینوکس قابلیت این وجود دارد که با استفاده از کلید جادویی SysReq/PrntScr بر روی صفحه کلیدتان، دستورات سطح پایینی صرفنظر از حالت فعلی سیستم به هسته سیستم‌عامل یعنی لینوکس بفرستید!

Keyboard With SysRq Ringed

مکان قرارگیری دکمه جادویی SysReq در یک کیبرد ساده

کلید جادویی SysReq

تنظیمات

برای استفاده بهینه از این کلید در اوبونتو ابتدا باید برخی تنظیمات را تغییر دهید تا از همه‌ی این قابلیت‌ها استفاده کنید. به صورت پیش‌فرض برخی از آن‌ها در اوبونتو غیر فعال می‌باشد. برای تنظیم آن فایل /etc/sysctl.d/10-magic-sysrq.conf را با ادیتور متنی دلخواه خود باز کنید و عدد ۱۷۶ را با ۲۴۴ عوض کنید. مثلاً:

sudo nano /etc/sysctl.d/10-magic-sysrq.conf

سپس دستور زیر وارد کنید:

echo 244 | sudo tee /proc/sys/kernel/sysrq

استفاده

اکنون برای استفاده از این کلید جادویی می‌توانید کلیدهای Alt+SysRq+F را بفشارید تا برنامه‌ای که بیشترین استفاده از منابع سیستمی را دارد ببندید. سعی نکنید آن را الآن تست کنید چون احتمالا صفحه مرورگرتان بسته خواهد شد و ادامه‌ی مقاله را از دست خواهید داد!

همچنین با فشردن کلیدهای Alt+SysRq+K تمام پروسس‌های جاری را می‌توانید ببندید.

راه‌اندازی مجدد

اگر هیچ کدام از روش‌های بالا جواب نداد می‌توانید کامپیوتر خود را ری‌استارت کنید. در حالی که کلیدهای Alt و SysKey/PrntScr را پایین نگاه داشته‌اید دکمه‌های زیر را به ترتیب وارد کنید:

R E I S U B → برای اینکه یادتان بماند → Reboot Even If System Utterly Broken

این عملیات باعث می‌شود کرنل تمام پروسس‌ها را ببندد، فایل سیستم‌ها را در حالت سینک قرار دهد و آن‌ها را در حالت فقط خواندنی باز کند و در آخر از نو سیستم را بوت کند. به این ترتیب مطمئن خواهید بود که برای سخت‌افزار یا نرم‌افزارتان مشکلی به وجود نخواهد آمد.

جمع‌بندی

اگر این مقاله را خواندید و روش‌های گفته شده را امتحان کردید و هیچ کدام جواب نداد (!) که تقریباً غیر ممکن است به این نقطه برسید، یا فرد کم‌حوصله‌ای هستید، یا روش‌های گفته شده را درست نفهمیده‌اید یا کامپیوتر ذغالی‌ای دارید؛ اکنون می‌توانید دکمه ریست را بزنید!

منابع

https://en.wikipedia.org/wiki/Magic_SysRq_key

https://www.maketecheasier.com/4-ways-to-get-yourself-out-of-a-ubuntu-crash

https://askubuntu.com/questions/4408/what-should-i-do-when-ubuntu-freezes

The following two tabs change content below.
متولد تهران و علاقمند به کامپیوتر و اینترنت؛ آشنا به زبان‌های برنامه‌نویسی و علاقمند به کد‌نویسی. سجاد در اوقات فراغت وبلاگ نویسی می‌کند و از تجربهٔ کاری‌اش با نرم‌افزارهای آزاد می‌نویسد. سجاد سعی می‌کند تا با آگاه کردن افراد جامعه به استفاده بهتر و مفیدتر از نرم‌افزارها و فضای مجازی به آینده‌ای شادتر برسیم. برای ارتباط با او از طریق رایانامه S.HoviehGar [at] Antil [dot] Ir یا از طریق شبکه‌های اجتماعی اقدام کنید.
لینک کوتاه: www.antil.ir/?p=362
برچسب: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
دسته: آموزش, آموزش گنو/لینوکس, ترفند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مرا از دیدگاه های تازه با خبر کن.